Bulharsko zastavilo práce na plynovode Južný tok

Ku kroku, ktorý môže ešte zvýšiť napätie medzi Ruskom a Európskou úniou, došlo po tom, ako Brusel požiadal Bulharsko, aby pozastavilo práce na Južnom toku. Malo by to byť na dobu, pokiaľ Komisia nepreskúma, či projekt je alebo nie je v rozpore s právom Únie.

Plynovod by mal po dostavbe zabezpečiť transport 63 mld. metrov kubických plynu za rok. Naprojektovaná trasa vedie popod Čierne more, cez Bulharsko do strednej a východnej Európy. Úspešné uvedenie do prevádzky by upevnilo pozíciu Ruska ako dominantného dovozcu plynu do Európy.

Orešarski sľúbil, že vyhovie požiadavke Európskej komisie aj napriek tomu, že jeho krajina je na dovoze ruského plynu úplne závislá.

„Diskutovali sme o problematike Južného toku a požiadavke Európskej komisie,“ povedal po stretnutí s americkými senátormi Johnom McCainom, Christopherom Murphym a Ronom Johnsonom bulharský premiér. Dodal, že práce sa obnovia až po tom, keď Komisia nebude mať o projekte žiadne pochybnosti.

Spojené štáty sú znepokojené tým, že Bulharsko si na realizáciu projektu vybralo ruské konzorcium Strojtransgaz. Povedala to americká veľvyslankyňa v Bulharsku, Marcie Ries.

Vlastníkom Strojtransgazu je Gennady Timčenko, ktorého meno figuruje na americkom zozname sankcií voči Rusku.

Po pondelku budeme vedieť viac

Hovorca ruského ministra pre energetiku povedal, že Moskva zatiaľ nebola oficiálnym spôsobom oboznámená s tým, že Bulharsko prerušilo práce na projekte. Dodal, že túto záležitosť budú chcieť prejednať na pondelkovom stretnutí s Komisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom.

V pondelok sa majú v Bruseli na trilaterálnych rokovaniach stretnúť zástupcovia Ukrajiny, Ruska a EÚ pre oblasť energetiky, aby diskutovali o riešení dlhového sporu medzi Moskvou a Kyjevom.

EurActiv/Reuters