Buzek žiada „energetické spoločenstvo“ EÚ

Pre Úniu je „mimoriadne dôležité“ identifikovať veľké európske projekty, ktoré môžu krajiny spoločne budovať, povedal na tlačovej konferencii 10. decembra predseda Parlamentu Jerzy Buzek.

„Projekty by tiež mali byť pochopiteľné pre našich občanov. Existuje mnoho návrhov a plán by mal byť dostatočne veľký, aby naplnil výzvy, ktoré nás čakajú. Jedným z týchto návrhov je Európske energetické spoločenstvo.“

„Takýto projekt je vhodný pre celé spoločenstvo ako sila, ktorá zvýši konkurencieschopnosť na globálnej úrovni“, povedal Buzek.

Predseda parlamentu pripomenul, že v roku 1950 reprezentovalo Európske združenie uhlia a ocele presne taký projekt a stalo sa chrbticou európskeho projektu.

Svet čelí klimatickým zmenám a musí zabezpečiť dostatočné dodávky energie, cieľom je tieto dve oblasti prepojiť. Buzek ďalej vysvetlil, že projekt by zahŕňal cezhraničné prepojenia a veľké investície, ako aj nákup plynu od tretích krajín a opatrenia, vďaka ktorým by bola EÚ schopná čeliť všetkým súčasným veľkým výzvam, vrátane hospodárskej krízy.

Projekt by sa týkaj aj poľnohospodárstva a dopravy. „Zelená energia“ v mnohých aspektoch súvisí s poľnohospodárstvom a mnoho energie sa spotrebuje v doprave, povedal Buzek.

„Je zložité prekonať krízu ak nemáte silný a relatívne lacný zdroj energie“, vyhlásil Buzek. V tomto kontexte vyhlásil, že ak by EÚ hovorila jedným hlasom, bola by omnoho schopnejšia vyjednať lepšie podmienky dodávok plynu z Ruska.

„Som presvedčený, že pre EÚ ako celok by bolo omnoho jednoduchšie hovoriť s našimi susedmi o rope a plyne, najmä plyne, pretože ak rokujeme samostatne, začíname medzi sebou navzájom súťažiť. A to dáva lepšiu príležitosť našim dodávateľom, ktorí si môžu vybrať medzi viacerými spotrebiteľmi. Môžu sa nás pokúsiť rozdeliť. Spoločným vyjednávaním budeme mať silnejšiu pozíciu, to je samozrejmé.“

Podľa Buzeka je hlavným dôvodom problémov projektu Nabucco nedostatok jednoty. Iné projekty, pretláčané Ruskom s pomocou jednotlivých členských štátov, totiž európskemu plynovodu konkurujú. Vytvorením Spoločenstva by však Európa tieto rozdiely prekonala.

Podľa predsedu parlamentu viacerí lídri projekt, za ktorý lobuje už dva roky, podporili. Diskusie sú však zatiaľ stále v prípravnej fáze. „Úprimne povedané, nepočul som žiadne kritické hlasy“, dodal v optimistickom duchu.