Ceny ropy uvrhli Európu do štrajkov

Zdroj: Sergio Russo, www.creativecommons.org

Drahá ropa spôsobuje neúmernú záťaž najmä pre rybárov. Sťažujú sa, že zatiaľ čo cena nafty vyletela za posledných päť rokov o približne 300%, veľkoobchodné ceny rýb zostávajú už 20 rokov na prakticky tej istej úrovni. Španielski, francúzski a portugalskí rybári vyšli do ulíc a na niektorých miestach blokujú prístavy. Žiadajú vlády o pomoc a finančnú podporu.

Vo Francúzsku protestujú už niekoľko týždňov. Polícia musela zasahovať proti rybárom, ktorí násilne blokovali niekoľko stredozemných prístavov. Vláda v Paríži im už prisľúbila pomoc 100 miliónov eur, čo obmäkčilo štrajkovú vytrvalosť.

Tisícky španielskych rybárov nachádzajú vo svojich francúzskych kolegoch inšpiráciu: “Musíme sa mobilizovať ako Francúzi a ak máme zablokovať prístavy, urobíme to!” cituje BBC Xaviera Aboya miestneho odborárskeho predáka. V Madride už rybári priviezli pred ministerstvo pôdohospodárstva 20 tisíc ton rýb, aby upozornili na svoje problémy.

Búria sa aj talianski rybári, ale vláda v Ríme im odmieta pomôcť. Hlavná odborová organizácia Federcoopesca sľubuje štrajk v sile päť tisíc mužov. V Portugalsku sa začal neobmedzený štrajk a “žiadny čln neopustil prístav,” vyhlásil pre BBC miestny odborársky predák. Rybári postavili bariéry, aby zabránili vykladaniu lodí.

K rybárom sa pridávajú aj vodiči. V Bulharsku už v stredu protestovali kamionisti a v piatok sa k nim mali pridať aj vodiči autobusov. Začiatkom týždňa štrajkovali kamionisti aj vo Veľkej Británii a v Holandsku.

Všetci štrajkujúci žiadajú okamžitú pomoc pre svoje odvetvie a finančnú podporu. Európska komisia už vyhlásila, že je ochotná pristúpiť na určitú “flexibilitu,” ak sa budú vyrovnávať štrukturálne deficity odvetvia. Odmieta však kompenzácie za narastajúce ceny pohonných hmôt.