Český odberateľ plynu vyhral spor s Gazpromom

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

RWE Transgas, česká divízia nemeckej spoločnosti RWE, na arbitrážnom súde vo Viedni dosiahla víťazstvo v spore s ruským dodávateľom plynu. V rámci tzv. systému take-or-pay, v rámci ktorého musia od Gazpromu kupovať minimálne množstvo plynu, tak nemusia na základe spornej klauzuly platiť pokutu, ktorú od nich ruský dodávateľ žiada, ak mininálne množstvo neimportujú.

Rozhodnutie súdu pravdepodobne povzbudí nespokojných klientov Gazpromu v Európe a je možné, že budú nasledovať príklad RWE a napadnú klauzulu take-or-pay. Mierna zima, ekonomická recesia a pokrok v energetickej efektívnosti totiž vedú k tomu, že odberatelia spotrebujú menej plynu ako sa pôvodne plánovalo a zazmluvnilo.

Hovorca RWE Transgas Martin Chalupský v stredu (24.10.) pre Reuters potvrdil, že spoločnosť sa na súde vo Viedni ubránila pred nárokom Gazpromu. „Rozhodnutie súdu nás teší. Zníži to naše finančné bremeno, ktoré vyplývalo z kontraktu, ročne o trojcifernú miliónovú sumu v eurách,“ dodal.

Gazprom v následnom vyhlásení uviedol, že zvažuje možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu arbitrážneho súdu na Najvyššom súde Rakúska. Ruská spoločnosť sa od RWE Transgas snažila za nedodržanie minima podľa take-or-pay v období 2008-2011 vymáhať 500 miliónov dolárov (asi 386,6 mil. eur).

„Nepríjemný precedens“

Ruská štátna spoločnosť Gazprom je hlavným alebo jediným dodávateľom plynu pre krajiny strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

"Pre Gazprom je to nepríjemný precedens, zatiaľ čo pre jeho klientov ide o pozitívny faktor. Nedá sa vylúčiť lavína podobných súdnych sporov s Gazpromom," povedal Konstantine Čerepanov, analytik investičnej banky UBS v Moskve.

Podobný spor ako s RWE Transgas vedie ruský gigant aj s poľskou firmou PGNiG, ktorá v novembri 2011 tiež požiadala o medzinárodnú arbitráž.

Ukrajina, cez ktorú sa ruský plyn prepravuje do Európy, už vyhlásila, že nebude od Gazpromu nakupovať toľko plynu, ako sa predtým dohodli.

Počas stretnutia s predstaviteľmi energetického sektora minulý týždeň ruský prezident Vladimir Putin upozornil, že by sa mali prispôsobiť „zmene v konfigurácii energetického trhu“.

(EurActiv/Reuters)