Čína a Rusko stále finalizujú strategickú dohodu o plyne

Čínsky prezident Hu Jintao, ktorý navštívil Rusko, sa v štvrtok stretol s premiérom Vladimirom Putinom v moskovskom sídle plynového monopolu Gazpromu. Pre čínskeho prezidenta je energetická bezpečnosť druhej najväčšej ekonomiky sveta diplomatickou prioritou, avšak vzťahy s Ruskom v tejto kľúčovej oblasti nie sú bezproblémové.

Strany sa preťahujú predovšetkým v otázke ceny za plyn, ktorý bude Moskva do Číny dodávať po dvoch trasách. Čínska národná ropná spoločnosť (CNPC) signalizovala, že za tisíc metrov kubických nezaplatí viac ako 250 USD, uviedol v stredu zdroj z Gazpromu. Ruský gigant sa snaží získať ceny, ktoré by boli rovnako výhodné ako tie s európskymi klientmi.

Dohoda o plyne by bola veľkým víťazstvom prezidenta Hu Jintao. „Verím, že zhody, ktoré obe strany dosiahli počas tejto návštevy, poskytnú nový impulz do pokračujúceho zdravého a stabilného rozvoja sino-ruského strategického partnerstva,“ uviedol Hu v stanovisku po svojom príchode do Moskvy.

„V súčasnosti sa finalizujú dokumenty o dodávkach plynu s Čínou,“ povedal médiám v štvrtok ruský prezident Medvedev. „Je to strategický dokument, naplánovaný na desaťročia vopred.“

Dnes ráno, po tom, čo sa nepodarilo dokončiť text strategickej plynovej dohody počas návštevy čínskeho prezidenta v Rusku, prezident Hu potvrdil, že krajiny budú prehlbovať svoju spoluprácu v energetike. Na ekonomickom fóre v St. Petersburgu takisto povedal, že Čína sa bude snažiť presadzovať dlhodobý a relatívne rýchly hospodársky rast.

Potečie veľa plynu

Podľa pôvodných podmienok vyrokovaných počas dlhých piatich rokov má Rusko dodať 300 miliárd metrov kubických (bcm) plynu ročne z oblasti arktického Jamalu, z ktorej zásobuje aj Európu. Čína by sa rada dohodla aj na dodávkach ďalších 38 bcm zo zatiaľ nevyužívaných polí na východe Sibíru.

„Energetická spolupráca je dôležitou a smerodajnou súčasťou vzájomných vzťahov,“ uviedol hovorca čínskeho ministra zahraničia. „Snažíme sa nájsť konsenzus v relevantných otázkach prostredníctvom priateľských konzultácií,“ dodal počas brífingu v Pekingu.

Počas nedávnych rozhovorov v Moskve sa čínskym vyjednávačom údajne podarilo získať súhlas s východnou trasou plynovodu. Tá by mala doplniť Altajskú trasu, ktorú Gazprom uprednostňuje. Počas naťahujúcich sa rozhovorov s Ruskom Čína takisto zvýšila nákup plynu od rivalov Moskvy – z Uzbekistanu a Turkmenistanu.

(EurActiv/Reuters)