Ďalší plynovod spájajúci Rusko a Nemecko nevonia ani Poľsku

Zdroj:TASR

Poľský konzervatívny prezident Andrzej Duda skritizoval dohodu medzi ruským energetickým gigantom Gazpromom a niekoľkými poprednými západnými spoločnosťami a výstavbe ďalšieho plynovodu popod Baltské more. Duda tvrdí, že projekt „ignoruje poľské záujmy“.

„Vzhľadom na to, že dohoda o vybudovaní Nord Streamu 2 úplne ignoruje poľské záujmy, jeden musí vážne pochybovať o jednote“ v 28-člennej Európskej únii, povedal poľský prezident účastníkom ekonomického fóra v horskom stredisku Krynica na juhu Poľska, ktorý prezývajú aj „stredoeurópsky Davos“.

Gazprom podpísal memorandum o porozumení spolu s anglicko-holandskou spoločnosťou Shell, nemeckým E.ON a rakúskou OMV už v júni. Pred niekoľkými dňami spoločnosti zverejnili akcionársku dohodu týkajúcu sa tretej a štvrtej vetvy Nord Streamu.

Rozšírenie plynovodu ďalšie vetvy zvýši kapacitu rusko-nemeckého plynovodu z 55 miliárd kubických metrov plynu ročne na takmer dvojnásobok. Pre región strednej Európy a konkrétne Slovensko predstavuje snaha obísť ukrajinskú tranzitnú cestu vážne finančné riziko.

>> Viac v: Nemecko pomôže Rusku obísť Ukrajinu cez Nord Stream

Podobnému problému by mohlo čeliť aj Poľsko. Posilnenie pozície Nemecka ako distribučného centra pre ruský plyn v západnej Európe by totiž mohlo podkopať úlohu Poľska ako tranzitnej krajiny.

Poľskí politici naprieč politickým spektrom dlhodobo odmietajú akékoľvek rozširovanie Nord Streamu, pretože tvrdia, že ohrozuje pozíciu Poľska ako tranzitnej krajiny pre ruský plyn z plynovodu Jamal-Európa, ktorý prechádza z ruského severského ložiska Jamal, cez Bielorusko a Poľsko až do Nemecka.

Oznámenie o výstavbe nového Nord Streamu prichádza v čase, keď sa Moskva usiluje o diverzifikáciu tranzitných trás vlastného plynu do Európy, ktoré by obchádzali územie Ukrajiny.

Už teraz niekoľkoročný spor medzi Kyjevom a Moskvou opäť robí európskym a slovenským úradníkom vrásky na čele. Keď v januári 2009 Gazprom zastavil uprostred vykurovacej sezóny plynovodné kohútiky na celých 11 dní, pocítili to aj viaceré slovenské prevádzky.

Nový zimný balíček pre Ukrajinu sa tento rok ešte nepodarilo dohodnúť. Ruský minister energetiky Alexander Novak sa stretne s podpredsedom Komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom už 11. septembra vo Viedni, aby situáciu prediskutovali.