Dodávky plynu do Európy zabezpečené

Zdroj: TASR

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak a jeho ukrajinský náprotivok Volodymir Demčišin sa v pondelok stretli v Bruseli, aby urovnali najnovší spor medzi dvoma krajinami o dodávkach zemného plynu na východnú Ukrajinu.

Ukrajinská energetická firma Naftogaz minulý týždeň obvinila Gazprom z porušovania podmienok „zimného balíčka“o dodávkach plynu pre Ukrajinu, ktorý Kyjev a Moskva podpísali v októbri minulého roka za asistencie Európskej únie. Ruský Gazprom mal zabezpečiť dodávky plynu do konca marca za zvýhodnenú cenu 378 dolárov za 1000 metrov kubických plynu. Kyjev však za dodávky musí platiť vopred.

Šéf ukrajinského Naftogazu Andrij Kobolev tvrdí, že „plyn, za ktorý zaplatili vopred, v minulom mesiaci v plnej miere nedostali.“ Moskva údajne posielala časť predplatených dodávok na ukrajinské územia ovládané povstalcami, ktorým Kyjev odstrihol zásobovanie plynom z dôvodu „porušenej infraštruktúry.“

Ruský prezident Vladimír Putin vyzval podľa viacerých agentúr ukrajinských predstaviteľov, aby sa rozhodli, či považujú Donbass za svoje územie a prevzali zodpovednosť, pretože „zníženie dodávok plynu do vojnovej zóny zaváňa genocídou.“

Rusko navyše varovalo, že Naftogaz má zaplatené dodávky len do konca februára a v prípade, že  Ukrajina nepošle predavky za marcové dodávky budú ohrozené aj objemy pre európskych zákazníkov. Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič preto strany konfliktu vyzval, aby sa zúčastnili pondelkového stretnutia v Bruseli.

Dodávky do Európy a letný balíček

 „Chcem uistiť, že dodávky plynu pre trhy EÚ zostávajú v bezpečí,“ uviedol po ukončení rokovaní podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Ukrajina na trilaterálnom stretnutí potvrdila, že plánuje aj naďalej platiť za energie vopred tak, ako bolo dohodnuté v októbrovej zmluve.

„Nemuseli sme dnes podpisoval nový dokument, pretože máme dohodu z októbra 2014 a tá aj naďalej platí,“ Alexander Novak pre ruskú štátnu televíziu Rossija 24.

Rusko prisľúbilo, že nateraz nebude Kyjevu účtovať plyn dodaný Gazpromom do samozvanej Luhanskej a Doneckej republiky. Tieto dodávky plynu budú podľa hovorcu ruského energetického gigantu predmetom ďalších rokovaní s tým, že všetky miesta distribúcie plynu, „vrátane tých, cez ktoré je v súčasnosti dodávaný plyn do regiónov Doneck a Lugansk, sú súčasťou technickej dohody ukotvenej v zmluve s Gazpromom z roku 2009. Situácia, kedy Naftogaz nemá pod kontrolou konkrétne miesta dodávok plynu, nie je v zmluve stanovená.“

Ruský a ukrajinský predstavitelia sa zároveň dohodli na pokračovaní trojstranných rokovaní, na ktorých chcú diskutovať o letných dodávkach pre Kyjev.

Ruský minister pre energetiku Novak naznačil, že Ukrajina už „možno“ nebude od apríla potrebovať zvýhodnenú cenu vďaka poklesu cien ropy, na ktorú je cena plynu naviazaná.

Ukrajinský minister Demčišin pre novinárov naznačil, že Kyjev sa pred rokovaniami cíti v „silnej pozícii.“ Ukrajina v januári znížila spotrebu plynu o takmer 15 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom a zároveň v priebehu minulého roka znížila závislosť na ruskom plyne z 51 na 34 percent.

Obe krajiny taktiež čakajú na výsledok arbitrážneho súdu v Štokholme, ktorý má stanoviť presnú výšku ukrajinského dlhu za ruské dodávky plynu do júla 2014.