Dohoda o monitoringu podpísaná, plyn netečie

Zdroj: TASR, AP Photo/Bela Szandelszky

Cez víkend Rusko a Ukrajina podpísali dohodu o monitorovacej misii. Pozorovatelia z EÚ, Ukrajiny a Ruska majú dohliadať na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu. V nedeľu boli pozorovatelia umiestnení na kľúčové tranzitné body na západnej a východnej ukrajinskej hranici. Napriek tomu Gazprom dodávky neobnovil. Dôvodom údajne je, že zatiaľ nedostal oficiálne dokumenty podpísané ukrajinskou stranou.

Ukrajina ho obvinila, že zdržiava realizáciu dohody. Podľa energetického poradcu prezidenta Juščenka sú tvrdenia o neobdržaní dokumentácie „hlúpe“. Kameňom úrazu je však skôr dodatok, ktorý ukrajinská strana k zmluve schválila. V ňom sa snaží zviesť vinu za prerušenie dodávok na Rusko a deklaruje, že nemá voči Gazpromu žiadne dlhy.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev a premiér Vladimír Putin tento krok odsúdili. Prezident podľa médií vyhlásil: „Preto som nariadil vláde, aby neimplementovala včera (sobota) podpísaný dokument.“ Podľa premiéra Putina je dodatok „neakceptovateľný“. Navrhol, aby sa situácia riešila dnes na stretnutí zástupcov EÚ a Ruska v Bruseli.

K implementácii dohody a obnoveniu dodávok netlačí obe strany iba EÚ, ale aj ekonomická nutnosť. Putin v nedeľu pripustil, že konflikt stál Gazprom 800 miliónov dolárov. Ukrajina zas trpí nedostatkom plynu. Ak sa aj dodávky obnovia, do EÚ prídu až po minimálne 36 hodinách.

V monitorovacej komisii sú zastúpení hlavní zákazníci Gazpromu: Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Grécko a Moldavsko. Zástupcov vyslala aj škandinávska energetická skupina StatoilHydro a Société Générale de Surveillance, inšpekčná spoločnosť so sídlom v Ženeve.