E.ON predá časť plynovodov v Nemecku

Člen správnej rady koncernu Marcus Schenck, ktorý vedie sektor financií, pre noviny Börsenzeitung potvrdil predaj plynovodnej siete E.ONu. Manažér nechcel nič povedať o záujemcoch o plynovodnú sieť, ani o jej cene. Odborníci zo sektora ale odhadujú cenu siete na 2 – 3 miliardy eur.

E.ON vyčlenil na predaj spoločnosť pod názvom Open Grid Europe. Záujem by mali mať záujem finanční investori aj plynárenské koncerny. Francúzsky GDF Suez už oznámil, že podá svoju ponuku. Agentúra Reuters už vo februári informovala o ďalších záujemcoch, ktorí pochádzali z Francúzska, Belgicka, Holandska, Austrálie, Kanady i Spojený arabských emirátov.

Predajom plynovodov pokračuje E.ON v zbavovaní sa podielov vo svojom širokom portfóliu. Tento kurz oznámil koncom roku 2010 predseda správnej rady Johannes Teyssen. Celkovo chce konsolidáciou portfólia získať do roku 2013 výnosy okolo 15 miliárd eur, pričom dosiaľ sa mu už podarilo nazhromaždiť takmer 9 miliárd eur.

Koncern potrebuje peniaze, aby sa vyrovnal s problémami, ktoré mu vznikli najmä po tom, čo sa nemecká spolková vláda rozhodla do roku 2022 odstaviť všetky jadrové bloky v krajine. Minulý rok hospodárenie spoločnosti skončilo v strate.

Schenck odhaduje, že predaj podielov bude napokon vyšší než plánovaná suma. Koncern predáva aj dcérsku spoločnosť, ktorá sa venuje energetickému spaľovaniu odpadu (Energy for Waste) a Westfalen Weser (EWA).

V 1. štvrťroku 2012 dosiahol E.ON hrubý zisk 3,8 miliardy eur a medziročne ho zvýšil o 8,5 %. Vedenie očakáva, že zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi dosiahne v tomto roku 9,6 až 10,2 miliardy eur. Údaje uviedol E.ON v správe pre burzu vo Frankfurte nad Mohanom.

Dcérska spoločnosť E.ONu na Slovensku – ZSE Energia – naopak svoje postavenie na trhu so zemným plynom posilňuje. Od apríla tohto roku spustila predaj plynu aj pre domácnosti a malé podniky a organizácie, čím doplnila svoju dovtedajšiu ponuku pre veľké firmy.

(DPA/Reuters/TASR)