EÚ chce modernizovať ukrajinské plynovody, Rusko sa hnevá

Ukrajina zdedila po Sovietskom zväze asi 37 000 kilometrov plynovodov. Ak má 40 rokov starý systém hladko fungovať, podľa expertov bude v najbližších pár rokoch potrebovať 2,5 miliardy eur. EÚ má na tom veľký záujem – 20% spotreby plynu priteká z Ruska práve cez Ukrajinu.

Ruské varovania

Plány na modernizáciu plynovodov a ropovodov na Ukrajine, ktoré Komisia oznámila včera, nazval premiér Putin „zle premyslené a neprofesionálne“.

Pár hodín predtým kritizoval dohodu medzi Ukrajinou a EÚ, aj ruský minister energetiky Sergej Šmatko. V Bruseli varoval, že plán môže mať vážne následky pre spotrebiteľov v Európe.

Ukrajinsko-európska deklarácia, ktorú podpísala v pondelok doobeda v Bruseli premiérka Timošenková hovorí o rekonštrukcii potrubí. Aj prezident Juščenko odsunul osobné spory s premiérkou a zúčastnil sa na konferencii, kde Európska komisia predstavila a privítala ukrajinský „majstrovský plán“ na modernizáciu plynovodov.

Predseda Komisie Barroso očividne rozhneval Rusko, keď v prejave nazval Ukrajinu „vlajkovou loďou vedúcou iniciatívu Východného partnerstva“. Cez víkend na iniciatívu, ktorá má byť spustená 7. mája, zaútočil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Nazval ju pokusom EÚ rozšíriť „sféru vplyvu“.

Zdá sa, že Východné partnerstvo, najmä jeho energetická dimenzia, Moskvu mimoriadne irituje. Nebola totiž do neho zahrnutá. Ak sa podarí zvýšiť transparentnosť ukrajinského transportného systému, v prípade ďalšieho plynového konfliktu bude pre Rusko omnoho ťažšie zvaliť vinu na Ukrajinu.

Ruská delegácia tak na znak protestu z pondelňajšej konferencie odišla. Ruská misia pri EÚ rýchlo usporiadala vlastnú tlačovku.

„Bohužiaľ sme zistili, že pripravený dokument neobsahuje jedinú zmienku o Rusku ako hlavnom dodávateľovi alebo strategickom partnerovi Ukrajiny a dodávateľovi plynu pre Európsku úniu“, povedal Šmatko. „Myslíme si, že úspech tohto projektu je možný len pri aktívnom zapojení všetkých zúčastnených strán.“

Politická motivácia?

Šmatko vidí za snahou Komisie o rýchlu dohodu o modernizácii plynovodov politickú motiváciu. Pred komisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom údajne označil projekt za „kryštálové akvárium“, ktoré neprinesie žiaden výsledok.

„Podľa toho, ako rozumieme politickej situácii na Ukrajine, táto myšlienka (Komisie) nebude nikdy realizovaná. Preto jednoznačne veríme, že sa niekto veľmi ponáhľal, aby využil tento moment na podpis (práve) tejto deklarácie s (práve) týmito princípmi“, povedal Šmatko.

Valerij Gobulev, podpredseda riadiaceho výboru Gazpromu, sa pripojil k varovaniam. Plán Komisie izolujúci Rusko podľa neho vyvolá „dvojité výdavky“ na úkor spotrebiteľov. Golubev vyzval, aby modernizáciu realizovalo konzorcium Gazpromu a ukrajinského Naftogazu, v ktorom by mali obe strany 50%. Pripojiť by sa mohli aj akcionári z EÚ. Konzorcium bolo vytvorené na základe dohody o tranzite plynu, ktorá ukončila januárovú krízu.

Šmatko i Golubev vyslovili výhrady k vytvoreniu jednej entity, ktorá by mala na starosti transport plynu na Ukrajine. Odhad nákladov na rekonštrukciu – podľa EÚ a Ukrajiny to bude 2,5-3 miliardy eur – považujú za „nerealistický“.

Obaja však popreli, že by Moskvu znepokojoval vstup Kyjeva do Energetickej charty. Ukrajina sa tým priblíži k právnemu prostrediu EÚ.