EÚ plánuje v Srbsku financovať uhoľnú baňu, miestni nesúhlasia

Prostriedkami z Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), o ktorých sa v Londýne rozhodne budúci utorok, chce štátna energetická spoločnosť EPS financovať nákup nového ťažobného zariadenia pre svoju uhoľnú baňu asi 70 km južne od hlavného mesta Belehrad, v povodí rieky Kolubara. Informoval o tom portál EUobserver.

Piotr Trzaskowski, zástupca neziskovej organizácie CEE Bankwatch Network, ktorá monitoruje efektívnosť vynaložených medzinárodných prostriedkov uviedol: „Ironicky tento projekt nazývajú ´environmentálnym zlepšením´, ale je to o rozširovaní jám a účinnejšej ťažbe lignitu. Ako toto pomôže životnému prostrediu?“

Srbsko vyrába až 70-percent elektriny z uhlia a viac ako polovica elektriny pochádza z elektrární v povodí rieky Kolubara. Výroba energie z obnoviteľných zdrojov je v krajine ešte len na počiatku.

Miestnych chcú vysťahovať

Prokuratúra takisto začiatkom roka začala vyšetrovať manažment bane v Kolubare. Jeho členovia sú podozriví z prenajímania zariadení za nadhodnotené ceny a z predaja lacného uhlia sprostredkovateľom, ktorí ho následne z veľkým výnosom predávali elektrárňam. V liste adresovanom EBRD organizácia CEE Bankwatch Network upozornila aj na nedávny vnútorný audit EPS, ktorý odhalil neodôvodnený nárast výdavkov v prospech súkromných spoločností. Aktivisti požiadali banku, aby odložila rozhodnutie o investícii.

Podobný postoj majú aj obyvatelia dediny Vreoci, ktorým má byť pri rozšírení bane nariadené presídlenie. Vo svojom liste EBRD upozornili na „korupciu a zneužívanie fondov zameraných na presídlenie obyvateľov EBRD, porušenie zákonov a srbskej ústavy a prieťahy v implementácii“ realokačného plánu. Veľké protesty vyvolala už prebiehajúca úprava miestneho cintorína a exhumácie bez súhlasu rodiny. Prístup ku cintorínu a kostolu tak musela brániť polícia.

V liste sa tiež píše, že „žijú v neistote a strachu, keďže médiá vytvorili obraz o ich úplne bezdôvodnej opozícii voči presídleniu, ktoré by v závere mohlo ohroziť bezpečnosť elektrickej energie a výroby elektrickej energie v celom Srbsku“.

Dedinčania chcú v piatok protestovať pred kanceláriou EBRD v Belehrade.

Ekologické alternatívy – prispieva aj Slovensko

„Je škandálne, že vzhľadom na ciele EÚ o nižšie závislosti krajín na uhlíku, tento projekt založený na verejných prostriedkoch, bude financovať najšpinavší z energetických zdrojov a Srbsko urobí ešte viac závislým na uhlí,“ dodal Trzaskowski, pričom poznamenal, že štátna spoločnosť EPS je veľmi blízka vláde, preto sa jej záujmy ľahšie presadzujú v porovnaní s ekologickejšími alternatívami produkcie elektriny.

Ukážku ekologickejšej produkcie elektriny poskytuje v Srbsku napríklad aj Slovensko. Hoci bolo Srbskom tradične najväčším príjemcom slovenskej rozvojovej pomoci, z dôvodu zmeny priorít bol v minulom roku schválený len jeden projekt, a to inštalácia solárnych systémov.

Včera (20.7.) sa v meste Kragujevac ukončila montáž v poradí už druhého solárneho systému pre hendikepované deti v detských domovoch v Srbsku, ktorý je súčasťou oficiálnej slovenskej pomoci zahraničiu Slovak Aid pre Balkán. Zariadenia dodala spoločnosť THERMO|SOLAR zo Žiaru nad Hronom. Prvý systém dokončili pred mesiacom v Subotici a tretí sa bude dokončovať v auguste v Stamnici. Výška celého projektu je viac ako 160 tisíc eur.

Zástupca riaditeľa firmy Ján Tomčiak zdôraznil, že okrem nemalých ekonomických a sociálnych dopadov bude mať projekt významný prínos pre životné prostredie, keďže kolektory ročne znížia emisie CO2 približne o 120 ton. Partnerom na srbskej strane je Ministerstvo práce a sociálnych vecí.