EÚ hľadá alternatívy k Južnému toku

Európska komisia odmieta zodpovednosť za ukončenie projektu Južný tok podporovaný ruským Gazpromom. "Európska komisia nikdy nebola proti výstavbe Južného prúdu. Jediné, čo požadujeme, je, aby projekty boli v súlade s legislatívou Európskej únie," povedala v reakcii na pondelkové vyhlásenie šéfa plynárenského koncernu Gazprom Alexeja Millera vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné záležitosti Federica Mogheriniová.

V reakcii na rozhodnutie Ruskej federácie ukončiť výstavbu plynovodu Južný tok podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič vyhlásil, že stále sa meniace energetické prostredie v Európe je pre Komisiu ďalším dôvodom na vybudovanie pružnej energetickej únie.

Bulharská komisárka pre rozpočet Kristalina Georgievová naznačila, že zníženie závislosti na jednom dodávateľovi bude pre EÚ prioritou. "Toto rozhodnutie a spôsob, akým bolo prijaté, potvrdzuje dôležitosť diverzifikácie energetických zdrojov pre Európu," komentovala komisárka.

Aké sú možnosti?

Diverzifikácia prenosovej infraštruktúry je kľúčová najmä pre juhovýchodné krajiny, pre ktoré bol projekt Južný tok zárukou stálych dodávok plynu. Počas ukrajinskej plynovej krízy v roku 2009 ostala väčšina Balkánu v mínusových teplotách bez dodávok zemného plynu.

V bosnianskom hlavnom meste Sarajeve vtedy vypukla panika, v Bulharsku sa kvôli nedostatku tepla zatvárali školy a verejné inštitúcie.

Na stole je napríklad návrh slovenského prevádzkovateľa plynovodu Eustream, ktorý navrhuje vybudovať  nové potrubie, ktorým by sa prepravoval zemný plyn zo západnej Európy na Balkán.

Podľa Tomáša Marečka, predsedu predstavenstva Eustream, nové potrubie s dĺžkou 570 kilometrov a názvom "Eastring" bude mať kapacitu 20 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne a bude sa cez neho prepravovať smerom na východ buď plyn z Ruska, alebo zo Západu.

Ďalšou z možností je vybudovanie terminálu pre skvapalnený plyn (LNG) na ostrove Krk v Chorvátsku. LNG z Kataru, Alžírska, či potenciálne aj z USA, by bol ďalej rozvážaný na Balkán či, v rámci severojužného prepojenia, cez Maďarsko a Slovensko, až do Poľska.

„Nový vývoj udalostí (zrušenie projektu Južný tok) určite zvyšuje šance, že projekt LNG terminálu na ostrove Krk bude naozaj uskutočnený,“ vyjadril sa v utorok chorvátsky minister hospodárstva.

Tretou možnosťou je dokončenie transadriatického plynovodu, ktorý by zásoboval Európu plynom z Kaspického mora. Južný koridor primárne podporuje aj Európska komisia.

Takzvaný transanatolský plynovod na území Turecka by mohlo využívať aj Rusko. Len včera šéf ruského koncernu Gazprom Alexej Miller podpísal s tureckou energetickou spoločnosťou Botas memorandum o výstavbe tzv. Modrého toku. Plynovod by mal viesť popod Čierne more, cez územie Turecka až po hranice Grécka.  

TASR/EurActiv.sk