EÚ má Ukrajine pomôcť zaplatiť za plyn

Ukrajina sľúbila, že za májové dodávky ruského plynu zaplatí don 7. júna. Gazprom však tvrdí, že jeho ukrajinský partner Naftogaz môže byť insolventný.  Prezident Putin vyslal Európe varovanie: „Dávame skoré varovanie, že transport plynu (cez Ukrajinu) môže zastať koncom júna, alebo začiatkom júla.

Ukrajina pripúšťa, že nemá dosť peňazí na naplnenie zásobníkov, bez ktorých nebude schopná dodať do Európy dostatok plynu v zime.

Z Ruska a Ukrajiny zazneli návrhy, aby Kyjevu finančne pomohli európske krajiny . Hospodársky poradca premiérky Timošenkovej Oleksandr Hudyma povedal, že by Európa mohla zlepšiť svoju energetickú bezpečnosť nákupom plynu, ktorý by bol uskladnený v ukrajinských zásobníkoch ako „strategická rezerva“.

Ruský vicepremiér Igor Sečin zas v stredu informoval, že Kremeľ navrhol európskym partnerom aby sa pripojili k medzinárodnej skupine, ktorá poskytne Ukrajine pôžičku. Ochotu vraj už naznačilo Taliansko.

Podľa niektorých analytikov však môže mať ruský tlak aj iný dôvod – Moskva sa snaží získať vyššiu podporu európskych vlád – a investorov – pre svoje infraštruktúre projekty. Plynovod Severná vetva sa má začať stavať v najbližšom čase, Južná vetva je v štádiu príprav. Oba by prinášali ruský plyn do Európy bez toho, aby prechádzali cez Ukrajinu.

Hospodárska kríza však nesťažila iba prístup k investíciám, ale spôsobila aj pokles dopytu po plyne v EÚ. Gazprom musel znížiť produkciu a to zhoršilo jeho finančnú situáciu.