EÚ nakoniec Nabucco podporí

Zdroj: TASR, AP Photo/Bela Szandelszky

Európska komisia dnes prisľúbila, že finančne podporí stavbu plynovodu Nabucco sumou 250 miliónov eur. Maďarský premiér Guyrcsány na summite v Budapešti žiadal 200-300 miliónov eur na naštartovanie projektu, a neskôr ďalšie 2 miliardy. Celý plynovod má stáť 7,5-10 miliárd eur.

Podpora je súčasťou širšieho 3,5-miliardového balíka určeného pre energetické projekty, ktorý dnes oznámila Komisia. Asi 1,25 miliardy pôjde na aplikáciu technológie zachytávania a uskladňovania uhlíka, pol miliardy na stavbu pobrežných veterných elektrární, 1,025 na prepojenie plynárenských sietí, 705 miliónov na prepojenie elektrickej infraštruktúry a 20 miliónov na spojenie ostrovov v Stredozemnom mori.

Jeden projekt sa bude týkať aj Slovenska – EÚ dá 25 miliónov eur na plynovú prípojku z Maďarska na Slovensko (Balassagyarmat – Veľký Krtíš). Maďarská energetická skupina MOL navrhla už pred časom vytvorenie regionálnej plynárenskej siete – New European Transmission Network (NETS). Slovensko sa k nej pôvodne neplánovalo pripojiť, no podľa maďarských médií minister Jahnátek povedal, že situácia sa zmenila.