EÚ nedá na Nabucco peniaze

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs

Pozadie

Plynovod Nabucco má znížiť závislosť EÚ od ruského plynu. Cez Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko bude privádzať do Rakúska plyn z oblasti Kaspického mora.

Hlavným dodávateľom bude pravdepodobne Azerbajdžan, neskôr aj krajiny Blízkeho východu.

Plynovod má začať fungovať v roku 2013, nie je však isté, že bude vôbec postavený. Súkromný sektor zatiaľ neprejavil o jeho financovanie veľký záujem. Vojna medzi Gruzínskom a Ruskom v auguste 2008 zas ukázala na bezpečnostné slabiny projektu.

Problémom môže byť aj plánovaný ruský plynovod Južná vetva – Gazprom už s jeho prípravou značne postúpil. Aj nedávno poprední energetickí experti v Európskom parlamente varovali pred ťažkosťami s implementáciou projektu.

Komisia oficiálne odmieta priznať, že má projekt problémy. České predsedníctvo zaradilo plynovod medzi politické priority, v projekte sa výrazne angažuje maďarská vláda. Včera v Budapešti usporiadala medzinárodný summit.

Konzorcium plynovodu Nabucco tvoria vedúce európske energetické spoločnosti: OMV (Rakúsko), MOL (Maďarsko), RWE (Nemecko), Bulgargaz (Bulahrsko), Transgaz (Rumunsko) a Botas (Turecko). No tri z týchto firiem – OMV, MOL a Bulgargaz – sa už pripojili aj k projektu Južná vetva, ktorý vedie Gazprom.

Viaceré európske krajiny – vrátane Nemecka, Francúzska či Talianska – s dobrými vzťahmi s Moskvou a dlhodobými kontraktmi s Gazpromom neprejavujú voči plynovodu Nabucco veľké nadšenie.

Žiadne európske peniaze

Na „Nabucco summite“ sa zúčastnili prezidenti, premiéri a ministri energetiky dvanástich krajín, ako aj zástupcovia Európskej komisie a finančných inštitúcií. Maďarský premiér Gyurcsány označil Nabucco za vec národnej bezpečnosti a navrhol, že by ho mohla financovať EÚ.

Maďarský hostiteľ vyzval aj na vytvorenie Medzinárodného výboru pre Nabucco. Budapešť je pripravená ho hosťovať. EÚ vyzval, aby prijala ďalšie záväzky krajinám so zdrojmi energie a tranzitným krajinám, pretože tie nechcú byť len dodávateľmi.

Komisár pre energetiku Piebalgs v prvej reakcii vyhlásil, že „hlas premiéra Gyurcsányho bude vypočutý“. Neskôr však dal jasne najavo, že Únia by Nabucco financovať nemala. „myslím, že by sme mohli sprostredkovať pre projekt pôžičky“, povedal podľa agentúry Reuters. No EÚ „nepôjde ďalej, pretože potom to nemá zmysel, už to nie je projekt konzorcia, ale verejno-súkromné partnerstvo“.

„V tejto fáze nie som pripravený túto možnosť ani zvažovať.“
Komisár Piebalgs o financovaní plynovodu Nabucco z prostriedkov EÚ

Podľa komisára je potrebné doriešiť niekoľko otvorených otázok. Ak odpovede nebudú do mája, projekt bude ohrozený.

Žiadna kompenzácia za plynovú krízu

Gyurcsány vyzval Úniu aby prijala spoločné stanovisko k otázke kompenzácií za škody spôsobené rusko-ukrajinským konfliktom. „Členské štáty Európskej únie pochopili, že škoda je niečím, čím sme trpeli spoločne. Vyzývam České predsedníctvo a Komisiu aby zorganizovali členské štáty k spoločným krokom.“

Pre maďarský EurActiv.hu komisár Piebalgs povedal, že o kompenzáciách sa bude rozhodovať cez komerčné kontrakty. Podľa neho Komisia „potrebuje poznať najprv sumy škôd“, až potom môže prijať nejaké kroky. Varoval, že získať kompenzácie nebude ľahké, pretože každá strana obviňuje tú druhú.

Pozície

Český premiér Mirek Topolánek varoval na summite pred projektmi, ktoré Nabuccu konkurujú. „Plynovod Nabucco nie je len vecou zapojenia niekoľký firiem, či pár krajín. Je to strategický projekt, kľúčový pre ekonomickú prosperitu a politickú nezávislosť celej Európy. Bez váhania môžem povedať, že Nabucco je mimoriadne dôležitý projekt pre slobodu kontinentu.“

Potom načrtol svoju víziu energetických priorít EÚ: „Z krátkodobého hľadiska sa Ukrajina EÚ ešte viac vzdialila a jej zväzky s Ruskom sa stali pevnejšími. Výsledkom je, že proces emancipácie v tejto strategicky dôležitej krajine je ohrozený.“

„Zo strednodobého hľadiska priniesla kríza argumenty pre konštrukciu plynovodu Severná vetva a Južná vetva. Tieto trasy obídu Ukrajinu (a rovnako tak strednú Európu) a súčasne posilnia energetickú závislosť EÚ na Rusku. To je priama hrozba projektu Nabucco a v dôsledku toho môžu byť stratené potenciálne možnosti skutočnej diverzifikácie európskych zdrojov plynu.“

Z dlhodobého hľadiska, podľa Topolánka, „vývoj krízy a očividná zraniteľnosť Európy slúžia ako varovanie vo vzťahu ku globálnej súťaži o plyn a iné energie medzi krajinami juhovýchodnej Ázie, Indiou, Čínou, Japonskom a Európou. V budúcnosti musí Európa hovoriť jedným hlasom a udržať si jasný obraz o svojej energetickej politike. Mojim primárnym cieľom ako predsedu Európskej rady je položiť základy takejto spoločnej politiky a takejto spoločnej vízie.“

Turecký minister energetiky Hilmi Güler podčiarkol skúsenosti krajiny s realizáciou energetických projektov. Turecko vybudovalo ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan a Baku-Erzurum.

Güler ponúkol európskym krajinám pomoc: „Mohli by sme dokonca použiť našu súčasnú sieť na naštartovanie projektu Nabucco.“ Trval tiež na vytvorení Kaspickej rozvojovej korporácie, ktorá by „zabezpečila potrebné dodávky plynu pre Turecko, i pre Európu.“

Rumunsko chce Južnú vetvu

Rumunsko, jedna z potenciálnych tranzitných krajín pre Nabucco, podporuje aj Južnú vetvu stavanú Gazpromom, píše rumunský EurActiv.ro. Ten pôvodne nemal cez jeho územie prechádzať, no Gazprom nedávno naznačil, že bude. Podľa slov prezidenta Traiana Basescu by však Rumunsko uprednostnilo, keby bol prvý postavený Nabucco.

„Hneď ako dokončíme Nabucco, budeme podporovať, aby Južná vetva prechádzala cez naše územie“, povedal pre médiá.

Bulharsko chce na Nabucco európske peniaze

Podľa agentúry Focus bulharský premiér Sergej Stanišev povedal, že jeho krajina spolu s Maďarskom požiada Komisiu o fondy na implementovanie Nabucca. Podľa Sofia Echo sa premiér vyjadril, že Nabucco bude vrcholnou prioritou Európskej rady 19.-20. marca 2009.

Stanišev diskutoval s Topolánkom aj o možnosti vybudovania terminálu na skvapalnený plyn v gréckom prístave Kavala, a jeho napojenie na Bulharsko v Dimitrovgrade. Hovorili aj o spoločnej európskej energetickej politike a ponaučeniach z plynovej krízy.

Azerbajdžan podporuje európsky plynovod

Azerbajdžan, kľúčový potenciálny dodávateľ pre Nabucco, projekt naďalej podporuje. Prezident Ilham Alijev v utorok členov konzorcia vyzval, aby ho posunuli ďalej.

„Pokiaľ ide o Nabucco, Azerbajdžan tento projekt vždy podporoval a dnes by sme opäť chceli vyhlásiť, že ho naďalej podporujeme“, povedal na konferencii.

Philippe Maystadt, prezident Európskej investičnej banky, vyjadril svoj záujem o projekt. na zabezpečenie financií však bude podľa neho potrebných viac informácií. Podľa Financial Times je EIB pripravená financovať náklady do 25% – teda asi 2 miliardy eur.

Ďalšie kroky

  • do marca: krajiny zúčastnené na projekte majú vydať vyhlásenie o podpore
  • máj: konkrétne odpovede na otvorené otázky
  • jún: medzivládna konferencia o Nabucco