EÚ pripravená na partnerstvo s Ruskom

Ministri zahraničia EÚ sa v slovinskom Brde zhodli: EÚ je pripravená opäť si sadnúť s Ruskom za rokovací stôl a diskutovať o novej Dohode o partnerstve a spolupráci.

Optimizmus zdieľa aj komisárka Benita Ferrero-Waldner, zodpovedná za vonkajšie vzťahy a Európsku politiku susedstva: “Hoci neočakávam žiadne veľké politické posuny, myslím, že existuje príležitosť, ktorú by sme mali využiť na otvorenie novej kapitoly v našich partnerských vzťahoch s Ruskom.” Dodala, že si želá “skutočné partnerstvo na základe rovnosti”, kde bude bezpečnosť energetických dodávok označená za prioritu.

Podľa britského ministra zahraničia Davida Millibanda je záver Rady ministrov “dôležitým okamihom” pre vzťahy EÚ a Ruska. Poukázal, že Spoločenstvo už viac nediskutuje, “či by mal alebo nemal exitovať strategickejší vzťah”, ale vzťah s Ruskom berie ako nevyhnutný a prirodzený.

Hoci sa ministri navonok zhodli, niektorí zastávajú rezervovanejšie postoje. Napríklad litovský minister Petras Vaitiekunas je voči rozhovorom s Ruskom zdržanlivý. Dôvodom je rozhodnutie Moskvy zatvoriť ropovod Družba 1, ktorým tiekla ropa do litovskej rafinérie Mazeikiaki. Hoci prisľúbil, že Litva nezablokuje začatie rozhovorov, vyzval Rusko, aby opätovne začalo dodávať energetickú surovinu. Komisárka Ferrero-Waldner neoznačila Družbu 1 za “prekážku”, ale skôr za technický problém.

Poľský minister Radoslaw Sikorski verí, že záväzný mandát pre rozhovory s Ruskom bude odzrkadľovať aj litovské obavy. Poľsko v minulosti samo blokovalo rozhovory o novej Dohode o partnerstve a spolupráci. Dôvodom bolo embargo Moskvy na dovoz poľského mäsa (EurActiv 08/11/07).

Milliband a francúzsky minister Bernard Kouchner vyzvali listom ostatných ministrov, aby zaujali v rozhovoroch s Moskvou jednotnú pozíciu. Podľa informácií AFP si obaja želajú “rýchle otvorenie rozhovorov”.

Rada ministrov zahraničia za zišla 28.-29. marca v slovinskom meste Brdo. Ministri sa stretnú najbližšie 28. apríla, kedy by mali začať diskutovať priamo o obsahu novej dohody s Ruskom.

Pôvodná Zmluva o partnerstve a spolupráci vstúpila do platnosti na začiatku decembra 1997 a jej platnosť skončila po 10 rokoch. Pokiaľ nebude prijatá nová dohoda, platnosť pôvodnej sa bude predlžovať na summitoch vždy o rok. V súčasnosti sú vzťahy ošetrené pôvodnou dohodou, ktorej predĺženie platnosti odsúhlasili lídri Ruska a EÚ na novembrovom summite v Mafre (EurActiv 06/11/07).

Nasledujúci summit EÚ – Rusko sa uskutoční 26.-27. júna 2008 v ruskej Sibíri. Východného suseda na ňom bude zastupovať víťaz nedávnych prezidentských volieb, Dmitrij Medvedev.