Európe hrozí výpadok dodávok ruského plynu

Zdroj: Thawt Hawthje/Flickr

Ruský energetický koncern Gazprom včera varoval pred „vážnym ohrozením dodávok“ plynu do Európy cez územie Ukrajiny.

Podľa generálneho riaditeľa štátneho koncernu Alexeja Millera si Kyjev nepredplatil ďalšie dodávky plynu a Ukrajine tak ostávajú zásoby len na približne 2 dni.

Ukrajinský Naftogas na oplátku obvinila Gazprom z porušenia dohody o dodávkach plynu, ktorú pomohla sprostredkovať EÚ už na jeseň minulého roka. Kyjev si mal v rámci podmienok „zimného balíčka“ predplatiť 114 miliónov kubických metrov plynu, dodaných mu bolo iba 47 miliónov.

Predstavitelia Naftogazu tvrdia, že predplatený zostatok by mal byť k 23. februáru 287 miliónov m3 plynu. Rusko však dodáva predplatený plyn aj do separatistických regiónov, ktorým Kyjev minulý týždeň zastavil dodávky „kvôli poruchám infraštruktúry.“

Ruský premiér Dmitrij Medvedev pred týždňom vyhlásil, že Rusko bude dodávať plyn na východnú Ukrajinu v rámci „humanitárnej pomoci.“ Hovorca Gazpromu však tvrdí, že dodávajú plyn do oblastí kontrolovaných proruskými povstalcami na základe zmluvy s Naftogazom. Ukrajinská strana s takýmto postupom nesúhlasí a odmieta zaplatiť za dodávky do oblastí, kde prebiehajú vojenské operácie.

Najnovší konflikt medzi Gazpromom a Naftogazom opäť ohrozuje dodávky do Európy, ktorá z Ruska dováža tretinu svojich zásob, pričom približne polovica prechádza územím Ukrajiny.

Slovensko dováža väčšinu potrebného zemného plynu práve cez kontroverzné územie. Na prípadné prerušenie sme však podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej lepšie pripravený ako v minulých rokoch, najmä vďaka vybudovaným reverzným tokom.

"Aj keď objem plynu v našich zásobníkoch sa momentálne pohybuje okolo tretiny ich kapacity, viacerí dodávatelia plynu vrátane najväčšieho, SPP, sa na možný výpadok tranzitu z východu pripravili diverzifikáciou portfólia svojich partnerov a nakupujú plyn na spotovom trhu. Navyše, v posledných dňoch nie je výnimočné, že na Slovensko prichádza viac alebo približne rovnaké množstvo plynu z Českej republiky ako z Ukrajiny cez Veľké Kapušany," dodala Ferenčáková pre TASR.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa 27. februára stretne s najvyššími predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu a prepravnej spoločnosti Eustream, „aby ho informovali, či domácnosti a zariadenia, ako sú nemocnice, školy, domovy dôchodcov a priemysel, nie sú v najbližších týždňoch a mesiacoch ohrozené.“ Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Miriam Žiaková.