Európski pozorovatelia monitorujú plyn a Blízky východ

Európska únia sa rozhodla reagovať na dve krízy, ktoré sa rozpútali na prelome rokov, vyslaním pozorovateľov. Podobne ako v prípade Gruzínska tak chce uplatniť svoju „mäkkú moc“.

Najprv Únia vyhlásila, že vysiela pozorovateľov na hranicu medzi Egyptom a Pásmom Gazy. Dúfa, že sa jej podarí prispieť k upokojeniu situácie. Pod hranicou vedie sieť stoviek tunelov, ktorými sa do Gazy dostáva jedlo a suroviny, ale aj zbrane.

Včera sa zas EÚ dohodla na vyslaní pozorovateľov, ktorí by monitorovali dodávky ruského plynu určené pre EÚ, prechádzajúce cez Ukrajinu. Gazprom obviňuje Kyjev, že z potrubia nelegálne berie európsky plyn. Rusko navrhlo vyslanie pozorovateľov už pred časom, Únia sa však nechcela do sporu zapojiť. Zhoršenie situácie a zastavenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu však jej názor zmenili.

Vyslanie monitorovacej misie oznámil včera v Prahe predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, po sérii telefonátov s ruským premiérom Vladimírom Putinom a jeho ukrajinskou kolegyňou Júliou Timošenkovou.

Zástupca výkonného riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev včera v telefonickej tlačovej konferencii vyhlásil, že Rusko úplne zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu, pretože plyn „mizne“ a neexportuje sa na Západ. Zdá sa, že Moskva nebude ochotná dodávky obnoviť dovtedy, pokiaľ nebudú nasadení medzinárodní pozorovatelia.

Hovorcovia Komisie včera informovali, že hoci mandát pozorovateľov ešte nebol dohodnutý, Únia ich bude schopná vyslať v krátkom čase.