Eustream si istí prepravu plynu z východného aj západného smeru

Eustream

Eustream to hrá na obe strany. ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR/AP

Prevádzkovateľ slovenskej tranzitnej sústavy Eustream podpísal dohody o preprave plynu z východu aj západu.

O podpísaní novej rámcovej dohody o preprave plynu s Eustreamom informoval v utorok 11. apríla Gazprom Export. Eustream zase zverejnil informácie o memorande o porozumení, ktoré podpísal s ukrajinskými spoločnosťami a s talianskym prepravcom plynu Snam.

Obe dohody smerujú k zabezpečeniu prepravy plynu cez Slovensko aj po spustení plynovodu Nord Stream 2. Ten obchádza slovenské územie a bude viesť pod Baltským morom medzi Ruskom a Nemeckom.

Dohoda s Gazpromom až do roku 2050

O podpise rámcovej dohody o preprave plynu medzi Eustreamom a Gazpromom informovala ruská spoločnosť. Dohoda sa týka prepravy až do roku 2050 a má hodnotu 5,3 miliardy eur, píše TASR.

Súčasné vzťahy medzi slovenským prepravcom a ruským exportérom reguluje zmluva účinná od roku 2009 až do roku 2028.

Eustream sa k novej dohode nevyjadruje. Portál EurActiv.sk sa však na ňu opýtal slovenského ministerstva hospodárstva.

„Jeden z cieľov energetickej politiky Slovenska je aj maximálne využitie  prepravnej siete plynu vedúcej (jeho) cez územie… Preto ministerstvo hospodárstva víta kroky plynárenských spoločností, ktoré znamenajú pokračovanie v dlhodobom využívaní tejto prepravnej siete na našom území,“ uviedol na margo dohody odbor komunikácie rezortu hospodárstva.

Aukcia na plyn z Nord Streamu 2

Gazprom už minulý rok uisťoval Bratislavu, že preprava plynu cez Slovensko bude pokračovať aj po spustení Nord Streamu 2 v roku 2019. Vtedy vyprší ruskému exportérovi zmluva na prepravu plynu cez ukrajinskú tranzitnú sieť, ktorá sa z východu napája na slovenskú.

Nová dohoda medzi ruskou a slovenskou firmou do roku 2050 však pravdepodobne pokrýva prepravu plynu zo západu, teda plynu prichádzajúceho do Európy z Nord Streamu 2 v nemeckom Greifswalde.

V marci organizovali západoeurópski prepravcovia plynu aukciu na kapacitu plynovodu Eugal, ktorý má viesť z Greifswaldu na českú hranicu. Eugal by mal prepravovať plyn z Nord Streamu 2. V aukcii prejavili obchodníci záujem o vyše 50 m3 kapacity na vstupnom aj výstupnom bode, píše agentúra Reuters. Kapacitu bolo možné rezervovať na roky 2019 – 2039.

Eugal

Eugal bude veľkej miery paralelný k existujúcemu plynovodu OPAL. Ten dnes privádza plyn z Nord Streamu 1 na českú hranicu.

Memorandum o ukrajinskej sieti

V pondelok 10. apríla informoval Eustream o podpise memoranda o porozumení s ukrajinskými prepravcami a talianskou spoločnosťou.

Memorandum podpísal s ukrajinskou ťažobnou spoločnosťou Naftogaz a prevádzkovateľom tranzitnej siete Ukrtransgaz, ako aj s talianskym prepravcom Snam.

Dohoda bola podpísaná v Ríme za účasti eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Cañeteho, ukrajinského i talianskeho ministra, píše Eustream.

Firmy podľa Eustreamu „podpísali memorandum o porozumení o spoločne vyhodnocovaných možnostiach spolupráce pri prevádzkovaní a rozvoji plynárenskej siete na Ukrajine.“

Ide o ďalšie využitie ukrajinskej trasy

Tlačová správa spresňuje, že „ďalej je memorandum… zamerané na udržanie kvality prepravy zemného plynu na Ukrajine, v súlade so štandardmi európskeho trhu so zemným plynom, s cieľom zabezpečiť efektívnu a bezpečnú prevádzku ukrajinskej prepravnej siete, prístupnej na báze transparentného a nediskriminačného prístupu pre tretie strany (Third Party Acces) v súlade s príslušnou legislatívou.“

Spoločnosti sa zaviazali pripraviť analýzu prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete. Chcú dosiahnuť, aby bola „účinnejšia, rozvinutejšia a konkurencieschopnejšia.“

Gazprom dlhodobo tvrdí, že chce presmerovať prepravu zemného plynu z ukrajinskej trasy na baltskú. Európska komisia, Slovensko a ďalšie štáty Únie zase lobujú za zachovanie tranzitu cez Ukrajinu. Kompromisom môže byť využívanie malej časti ukrajinskej kapacity.

Po preprave cez Ukrajinu smeruje ruský plyn aj na Slovensko, odkiaľ prúdi až do Talianska. To vysvetľuje záujem talianskeho Snamu na zachovaní ukrajinskej trasy.