Experti: Nabucco nie je riešením

Plynovod Nabucco má privádzať surovinu z oblasti Kaspického mora až do Rakúska. Za prvého dôležitého dodávateľa je považovaný Azerbajdžan, v budúcnosti sa môžu napojiť aj náleziská z Blízkeho východu (napr. Irán). Potrubie by prechádzalo cez Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko.

Oficiálne je Nabucco stále európskou energetickou prioritou. No finančné problémy a jeho zraniteľnosť, ktorú ukázala vojna Gruzínska s Ruskom a teroristické útoky na energetickú infraštruktúru v Turecku, projekt brzdia. Okrem toho, Rusko rozvíja vlastné transportné alternatívy (Severná vetva z Ruska cez Baltské more do Nemecka, a Južná vetva cez Čierne more na Balkán) a snaží sa skúpiť stredoázijský plyn.

Znovuzrodenie Nabucca

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, kvôli ktorému ostalo začiatkom roka 18 krajín EÚ prakticky bez ruského plynu, nemusí byť dosť dobrým argumentom v prospech stavby plynovodu Nabucco. Myslia si to energetickí experti, ktorí v pondelok diskutovali s výborom EP pre zahraničné vzťahy.

Na politickej úrovni sa zdalo, že kríza dá projektu veľkú kredibilitu. No europoslanci dostali v pondelok skôr pesimistickú správu o energetickej bezpečnosti EÚ.

Už o niekoľko dní, 27. januára, bude Maďarsko hosťovať medzinárodný „Nabucco summit“. Plynovod zaradila medzi priority svojho predsedníctva aj Česká republika. Projekt, brzdený doteraz nedostatkom politickej podpory, financií, i nedostatočne zabezpečenými budúcimi dodávkami plynu, sa tak mohol pohnúť ďalej.

Odkiaľ plyn pochádza

Profesor Alan Riley c CEPS (Centre for European Policy Studies) hovorí, že najdôležitejšie je „odkiaľ bude plyn prichádzať“. Kvôli nedostatku investícií je dovoz z Iránu problematický. Hoci má táto krajina tretie najväčšie zásoby na svete, je stále čistým dovozcom suroviny. Okrem toho, súčasné sankcie proti Teheránu odsúvajú realizovateľnosť projektu do budúcnosti.

Pokiaľ ide o Turkménsko, to podľa profesora nie je veľmi ochotné predávať plyn Európe. Uprednostňuje Rusko, prípadne ako alternatívneho klienta Čínu.

Bezproblémový nie je ani tranzit. Kľúčovou krajinou je Turecko, ktoré má samo obrovský vnútorný dopyt po plyne. Okrem toho môže Rusko projekt zablokovať vďaka nedoriešenému právnemu statusu Kaspického mora. Veľkou výzvou je aj financovanie.

Odkázanosť na Rusko

Skeptický je aj Dr. Andrew Monaghan z NATO Defence College v Ríme, autor správy predloženej vo výbore EP. „Ak chceme diverzifikáciu, je nejasné, ktoré zdroje a cesty budú najvhodnejšie a najspoľahlivejšie.“ Varoval, že ak chce EÚ posilniť cesty, ktoré nie sú kontrolované Moskvou, vystavuje sa riziku konkurencie na trhoch, ktoré veľmi dobre nepozná a na ktorých nemá silnú pozíciu.

Upozornil, že mnoho z plánov na diverzifikáciu sa točí okolo Turecka. Preto „je otázkou: nakoľko je to reálna diverzifikácia?“

Pri jeho slovách už boli známe hrozby tureckého premiéra Recep Tayyip Erdogana, ktoré odzneli na inej bruselskej konferencii – že ak nebudú rozmrazené predvstupové rokovania v kapitolách ako energetika, Ankara prehodnotí podporu projektu Nabucco.

Kľúčová veta správy pripravenej expertom NATO znie paradoxne: „Je nepravdepodobné, že bude ďalšie posilnenie vzťahov s Ruskom jednoduché, no je nevyhnutné: ostatní partneri sú výhodní, no nemožno ich považovať za vážne a zásadné alternatívy.“