Francúzi končia s podporou uhoľných technológií v zahraničí

Zdroj: TASR; autor: AP/Frank Augstein

Francúzska vláda oznámila, že plánuje zoškrtať všetky dotácie pre firmy vyvážajúce uhoľné technológie do zahraničia. Plánuje tak posilniť svoju pozíciu v rámci kľúčových klimatických rokovaní, ktoré sa uskutočnia koncom roka práve v Paríži.

Po deviatich mesiacoch váhania prezident Francois Holland prisľúbil zastaviť podporu pre všetky zahraničné projekty uhoľných elektrární bez inštalovaných systémov na zachytávanie a skladovanie uhlíka (CCS), na ktorých sa podieľajú francúzske spoločnosti. Oznámil to premiér Manuel Valls na otvorení ďalšieho kola predsummitových rokovaní o konečnej podobe ambicióznej klimatickej dohody.

Vládni socialisti sa obávali najmä vplyvu rozhodnutia na zamestnanosť v jednej z najväčších francúzskych energetických spoločností krajiny Alstom, ktorá využíva bohaté vývozné benefity na úverovanie projektov v krajinách globálneho juhu.

Argumenty spoločnosti boli viac ako presvedčivé. CCS technológie je možné nainštalovať iba na jej nové uhoľné elektrárne v Číne. V prípade väčšiny ostatných elektrární je to však z technologického hľadiska nemožné.

Namiesto uhlia podporí francúzska vláda projekty spoločností vyvážajúcich technológie obnoviteľných zdrojov energie. Vyhlásila to francúzska ministerka životného prostredia Ségolene Royal. OZE by mali byť záchranným kolesom aj pre Alstom. Spoločnosť sa bude môcť uchádzať o podporované projekty na vývoz technológií využívajúcich slnečnú, veternú či vodnú energiu.

Francúzsko je tradične jadrová veľmoc a len malé množstvo vlastného energetického mixu tvorí uhlie. Podľa správy OECD  však zároveň medzi rokmi 2007-2013 minuli najviac zdrojov zo štátneho rozpočtu zo svetových mocností na podporu uhoľného priemyslu v zahraničných projektoch.

Čert je v detailoch

Ochranári životného prostredia privítali vyhlásenia francúzskeho premiéra. Obávajú sa však výnimiek. Navyše je v súčasnosti plne funkčných iba niekoľko CCS projektov a to v Kanade či Nórsku.

„Manuel Valls presne nepovedal, čo myslí technológiami na zachytávanie a skladovanie uhlíka a tiež nespomenul, ktoré krajiny budú mať výnimku,“ povedala Lucie Pinson z Priateľov Zeme. Takéto výnimky často udeľujú viaceré investičné banky v prípade krajín, ktorých hospodárstvo životne záleží na využívaní uhlia.

Premiér navyše podľa organizácie Climate Action nepovedal, že Paríž zastaví podporu pre projekty investujúce do uhoľných baní či súvisiacej infraštruktúry.

Francúzsko je navyše doposiaľ osamotené. Neexistuje spoločné stanovisko na úrovni krajín OECD alebo európskej úrovni. Viaceré krajiny, ako Japonsko či Južná Kórea, navyše kvôli vlastným záujmom blokujú akúkoľvek dohodu o zastavení podpory uhoľných vývozov. Najbližšie stretnutie s európskymi partnermi v Bruseli sa uskutoční 16. septembra.