Gazprom si bude brániť svoje plynovody v EÚ, hoc aj na súde

„Zdá sa, že Komisia tieto pravidlá považuje za prostriedky pre tlak na exportné krajiny ako je Rusko. Ale každá akcia spúšťa protiakciu,“ uviedol pre denník Süddeutsche Zeitung (26.1.2012) výkonný riaditeľ Gazpromu Alexej Miller.

Európske smernice, ktoré stanovujú, že produkcia, preprava a predaj plynu musia byť oddelené a otvorené voči tretím stranám, podľa neho blokujú dodávateľom trh, namiesto toho, aby ho otvárali.

Miller priznal, že v Rusku sa uvažuje o začatí právnych krokov proti Bruselu, ak Moskva vyhodnotí ako príliš rigidné vyhradené podmienky o prístupe konkurentov k plynovodom Gazpromu a o oddelení potrubí od prieskumu.

„Pri najmenšom si to vyžiada preskúmanie,“ uviedol.

Gazprom je najväčším dodávateľom plynu na jednotlivé národné trhy v Európe. Podľa Millera sú však plynové polia bez plynovodov „k ničomu“ a vynútená separácia narúša vlastnícke práva. Dodal, že Európa sa v závere môže ocitnúť v situácii, kedy bude bez infraštruktúry aj bez plynu, ak zájde príliš ďaleko.

Gazprom ako predajca elektriny

Na otázku o prieniku Gazpromu na lukratívny nemecký trh s elektrinou, reagoval, že Gazprom chce „posilniť svoj záväzok“.

„Nielenže chceme dodávať plyn, ale tiež vstúpiť do výroby elektriny. V Gazprome stále existuje veľká ochota investovať do elektrární,“ uviedol.

Po tom, čo nevyšli rokovania o založení spoločného podniku pre výrobu elektriny v západnej Európe s RWE, v polovici novembra Gazprom odkúpil malú nemeckú energetickú a telekomunikačnú spoločnosť Envacom Service GmbH.

Naďalej zvažuje možnosti spolupráce s Bavorskom a snaží sa posilniť svoju základňu u svojho najväčšieho európskeho odberateľa.

(EurActiv/Reuters)