Gazprom chce kontrolu nad ukrajinskými plynovodmi

Foto: Flickr.com / ivva (licencia Creative Commons)

„Návrh na spojenie nemá v žiadnom prípade súvislosť s myšlienkou vytvorenia konzorcia na transport plynu na trojstrannej báze, so zapojením Ruska, Ukrajiny a európskych firiem. Je to samostatný návrh – globálnejší, rozsiahlejší“, vyhlásil šéf Gazpromu Alexej Miller.

Ruský premiér Vladimír Putin minulý mesiac mnohých šokoval, keď navrhol spojenie Gazpromu a Naftogazu. Energetickí experti ostali prekvapení, opozícia zásadne nesúhlasila.

Moskva by tým získala kontrolu nad ukrajinskou tranzitnou sieťou, cez ktorú prechádza pätina zemného plynu spotrebovávaného v Európe.

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sa po februárových prezidentských voľbách na Ukrajine zlepšili. Viktora Juščenka v nich nahradil Viktor Janukovič, považovaný za viac proruského. Minulý mesiac podpísali krajiny dohody o cene plynu a predĺžení prenájmu námornej základne ruskej flotile.

Priateľstvo však má očividne svoje medze. Janukovič trvá na tom, aby sa na modernizácii ukrajinských plynovodov podieľali ako ruské, tak aj firmy z EÚ. Brusel nazval rovnako dôležitým, ak nie dôležitejším partnerom, ako je Rusko.

EÚ odpovedala, že sa na návrhu na spojenie Gazpromu a Neftogazu nebude podieľať.

Podľa Millera by spojenie firiem zvýšilo bezpečnosť dodávok do Európy. Napriek tomu však chce Gazprom tlačiť na dokončenie plynovodu Južný tok, ktorý privedie strategickú surovinu do južnej a strednej Európy a obíde pritom Ukrajinu.

Janukovič odmietol, že by Južný tok predstavoval pre Ukrajinu hrozbu. Plány na modernizáciu ukrajinských plynovodov považuje za hospodársky konkurencieschopné.

Tento týždeň navštívi Ukrajinu ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Pozície

Ukrajinský prezident Viktor Janukovič pre BBC povedal, že nedovolí, aby ruský štátny plynárenský monopol Gazprom prebral kontrolu nad plynovodmi v jeho krajine.

„Pokiaľ ide o dohodu o spojení s Gazpromom, 50-50 by pre nás bolo zaujímavé, no je jasné, že sa to nikdy nestane, pretože Gazprom nebude nikdy súhlasiť“, povedal v exkluzívnom interview. „Rusko by to nechcelo urobiť… No pre nás je spojenie za akýchkoľvek iných podmienok nemožné.“

„Kontrolu môžeme dať len výmenou za investície s Ruska a Európy do rekonštrukcie existujúceho systému prepravy plynu. Takíto investori by získali podiel na majetku. No plná ruská kontrola, to sú prázdne slová“, povedal ukrajinský prezident.