Gazprom a Komisia rokovali o 7,6 miliardovej pokute

Zdroj: Vestager o Gazprome/ Európska komisia

Ruská spoločnosť Gazprom a Európska komisia sa posúvajú k „vzájomne prijateľnému“ riešeniu kauzy zneužívania dominantného postavenia na trhu s plynom vo viacerých nových členských štátoch EÚ.

Informáciu po stretnutí s eurokomisárkou zodpovednou za hospodársku súťaž Margrethe Vestager v Bruseli potvrdil pre ruskú agentúru TASS zástupca výkonného riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev. Ruskú delegáciu doplnil aj štátny tajomník Ministerstva energetiky Anatolij Janovky.

„Vďaka tvrdej práci a konštruktívnemu prístupu na oboch stranách sa približujeme k vzájomne prijateľnému riešeniu. Teším sa na pokračovanie diskusií s európskou komisárkou pre hospodársku súťaž, v ktorých vyriešime všetky nezhody,“ napísal Medvedev vo vyhlásení.

Hovorca Európskej komisie Ricardo Cardoso agentúre Reuters potvrdil, že rokovania o ústupkoch boli „otvorené a konštruktívne“.

Komisia ruský plynárenský koncern obviňuje z porušenia protimonopolných pravidiel viacerých trhoch vrátane Slovenska, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Litvy, Lotyšska a Poľska.

Štátna spoločnosť mala údajne vystavovať zákazníkom na týchto trhoch vyššie ceny za zemný plyn ako ostatným, čím podľa Komisie porušila pravidlá 28-členného bloku o zabezpečení rovnakých podmienok pre všetkých.

Vyšetrovanie tejto kauzy začalo ešte v roku 2012, dlhé obdobie sa však o nej skôr mlčalo. Oddelenie Komisie pre dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže, už na čele s eurokomisárkou Vestager, zaslala Gazpromu oficiálne oznámenie o námietkach v apríli 2015. Spoločnosť musí exekutíve vysvetliť, akým spôsobom uzatvára dlhodobé kontrakty a nastavuje ceny jednotlivých zákazníkov.

Problematická je podľa európskej exekutívy najmä klauzula, ktorá viaže ceny plynu na ceny ropy, čo podľa protimonopolného úradu EÚ viedlo k vyšším cenám pre viacerých zákazníkov v krajinách strednej a východnej Európy než napríklad v Nemecku.

Ruský plynárenský koncern čelí za porušenie predpisov pokute až to výšky 7,6 miliardy dolárov, čo je približne 10 percent tržieb spoločnosti v roku 2014. Práve preto sa pokúša s Komisiou „zmieriť“ a dohodnúť na obojstranne výhodnom riešení.

Komisia si necháva dvere otvorené. Eurokomisárka Vestager už v minulosti zdôraznila, že na rozhodnutí o penalizácii Gazpromu stále pracuje a konečné rozhodnutie príjme neskôr.