Gazprom oživuje južnú cestu pre ruský plyn

Zdroj: Gazprom

Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom podpísal v Ríme memorandum o porozumení o dodávkach zemného plynu popod Čierne more z Ruska do Grécka a ďalej do Talianska.

Ďalšími signatármi boli generálny riaditeľ talianskej spoločnosti Edison SpA, Marc Benayoun, a Theodoros Kitsakos, šéf gréckej firmy DEPA väčšinovo vlastnenej štátom.

Memorandum strany podpísali po stretnutí Alexeja Millera s talianskou ministerkou pre hospodársky rozvoj Fredericou Guidi za prítomnosti gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa. Informoval o tom Gazprom v správe pre médiá.

Firmy jasne prejavili záujem o plyn „z tretích krajín“ dodávaný južnou cestou popod Čierne more. Jednať by sa malo predovšetkým o dokončenie plynového interkonektora Turecko- Grécko- Taliansko (ITGI), ktorý spoločnosti navrhli pred rokmi ako súčasť južného koridoru na prepravu plynu z azerbajdžanských ložísk.

Oživenie starých plánov

Spoločnosti Edison a DEPA chcú pokračovať najmä vo výstavbe časti „Poseidon,“ ktorá spája Grécko a Taliansko potrubím vedúcim popod Iónske more.

„Rozvoj novej zásobovacej cesty, ktorú plánujeme vystavať v plnom súlade s právnymi predpismi EÚ, posilní bezpečnosť dodávok plynu pre Taliansko a posilní aj postavenie krajiny ako dôležitého plynového hubu pre juhovýchodné krajiny, čo je v súlade s cieľmi národnej energetickej stratégie,“ povedal Marc Benayoun.

Podľa zástupcu Grécka oživenie projektu ITGI-Poseidon, ktorý vytvorí dodatočný prepravný koridor, posilní aj energetickú bezpečnosť Európy. „Zároveň zvýrazní úlohu Grécka ako hlavnej brány pre plyn prichádzajúci z rôznych zdrojov a trás,“ komentoval Theodoros Kitsakos.

„Rozvoj vnútroeurópskych kapacít prepravy plynu je dôležitou súčasťou zvyšovania spoľahlivosti dodávok plynu, vrátane ruského plynu, spotrebiteľom po celej Európe,“ vysvetlil  Alexej Miller záujem Gazpromu na tomto projekte.

Odkiaľ príde plyn pre nové potrubie?

Stále ostáva nejasné, ako sa ruský plyn dostane na grécku hranicu. Ruská tlač dnes informovala, že plynovod Poseidon by mohol byť pokračovaním „Turkish Streamu“ alebo „South Streamu“.

Bulharsko – ruský plynovodný projekt ruský prezident Putin zrušil ešte koncom roka 2014 potom, čo Európska komisia konfrontovala Bulharsko viacerými právnymi nedostatkami. Krajina dokonca čelila niekoľkým infringementom.

Potrubie na ruskej strane Čierneho mora už bolo pripravené a preto Moskva iba zmenila výstupný bod plynovodu z bulharskej Varny na turecký Kıyıköy. Od novembra minulého roka sa však turecko-ruské vzťahy výrazne ochladzujú a projekt Turkish Stream sa stáva čoraz menej realistickým.

Sergei Pravosudov z ruského Ústavu národnej energetiky dnes povedal, že bulharská cesta je najpokročilejší variant pre prepravu ruského plynu. Vláda v Sofii však podľa neho nevie využiť šancu a rozhodnúť v prospech svojej krajiny.

Odborníci na plynárenský trh EurActivu potvrdili, že životaschopným môže byť v regióne len jeden z týchto projektov. Otázne je, ktorý postavia ako prvý.