Gazprom plánuje v EÚ tri nové plynovody

Zdroj: Wikimedia

Grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis v piatok na návšteve Ruska podpísal memorandum o výstavbe európskej časti plynovodu Turkish Stream pod názvom Juhoeurópsky plynovod s kapacitou 47 miliárd kubických metrov plynu ročne. Informovala o tom ruská televízna sieť Russia Today.

Výstavba za viac ako 2 miliardy eur začne v roku 2016, pričom plynovod by mal byť spustený do prevádzky do konca roka 2019. Oznámil to ruský minister energetiky Alexander Novak na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade.

Novak pre agentúru Sputnik uviedol, že výstavbu plynovodu bude spočiatku financovať Rusko prostredníctvom štátnej rozvojovej banky Vnešeconombank (VEB), pričom vlastníctvo potrubia rovným dielom rozdelia medzi Moskvu a Atény.

Grécky minister energetiky Lafazanis označil udalosť za „historickú“.

„Plynovod bude spájať nielen Grécko a Rusko ale aj európske národy. Naše posolstvo je posolstvo stability a priateľstva…Plynovod nie je namierený proti nikomu v Európe alebo komukoľvek inému. Je to potrubie mieru a stability pre celý región,“ citovala Lafazanisa ruská agentúra Sputnik.

Okrem Grécka šéf ruského Gazpromu Alexej Miller vo štvrtok v Moskve rokoval aj s predstaviteľom srbského Srbijagasu Dušanom Bajatovićom. Diskutovalo sa o aktuálnych problémoch a budúcej spolupráci v oblasti energetiky, ako napríklad dlhodobých dodávkach z Ruska do Srbska a ďalších európskych krajín ale aj spoločnom projekte podzemných zásobníkov plynu.

Záujem o zásobník zemného plynu pre ruský Turkish Stream prejavilo podľa slov Alexandra Novaka aj Bulharsko. Informovala o tom agentúra Anadolu.

EÚ Turkish Stream či nový Nord Stream nepotrebuje

Gazprom minulý týždeň oznámil, že plánuje spolu s nemeckým koncernom E.ON, rakúskou spoločnosťou OMV a britsko-holandským Shellom vybudovať ďalšie dva úseky plynovodu Nord Stream, ktorý vedie popod Baltské more do Nemecka.

Tento projekt by zdvojnásobil súčasnú kapacitu plynovodu z 55 na 110 miliárd kubických metrov plynu ročne, pričom ruský energetický gigant by vlastnil 51% podiel. Na petrohradskom fóre to potvrdil hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Tretia a štvrtá línia plynovodu Nord Stream by podľa Michala Ľalíka zo spoločnosti Eustream nepredstavovala priame ohrozenie pre Slovensko. „Aj keby bol tento plán implementovaný, v súčasnosti neexistuj vhodná infraštruktúra, ktorá by tento plyn zo vstupného bodu v Nemecku prepravila do Čiech a potom Rakúska či Talianska. Existuje tam plynovod Opál, ktorý má celkovú kapacitu 35 miliárd metrov kubických plynu ročne…Táto kapacita je už ale v súčasnosti plne využívaná…Existuje nariadenie pre Gazprom, že nesmie na plynovode Opál zabookovať viac ako polovicu kapacity,“ povedal Ľalík na konferencii Energofórum 2015 – plyn v Senci.

Európska komisia tvrdí, že nové ruské plynovody nepotrebuje. „..Existujúce prepravné ruské kapacity sú v súčasnosti využívané len na približne 57%. Toto dokazuje, že dopravné trasy z Ruska do EÚ, vrátane tej cez Ukrajinu, už dnes presahujú potreby únie,“ naznačila Komisia pre EurActiv.

Európska exekutíva ďalej pripomenula, že „každé nové potrubie musí byť v plnom súlade s predpismi EÚ“ s tým, že Komisia bude bedlivo „strážiť dôsledné uplatňovanie právnych predpisov v oblasti energetiky, vnútorného trhu a hospodárskej súťaže.“