Gazprom zásobuje východ Ukrajiny plynom, ako súčasť humanitárnej pomoci

Dodávky plynu sú súčasťou balíčka humanitárnej pomoci, ktorý nariadil ruský premiér Dmitrij Medvedev. Energetický koncern Gazprom začal včera (19. február) dodávať plyn cez čerpacie stanice Prochorovka a Platovo na východnej ukrajinskej hranici, uvádza agentúra Reuters.

Objem dovezeného plynu by mal byť na úrovni 12 miliónov kubických metrov denne. Informoval o tom generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller.

Nové humanitárne dodávky sú súčasťou širšieho balíčka opatrení. Gazprom už východnú Ukrajinu zásobuje približne 30 miliónmi kubických metrov (cm)denne. Celkový objem dodávok sa tak zvýši na 42 cm denne, ozrejmil hovorca  ruského energetického gigantu Sergej Kuprijanov.

Odmietol však ďalej komentovať, či sú dodatočné objemy posielané na základe existujúcej zmluvy s ukrajinským štátnym podnikom Naftogaz. Ten 18. Februára oznámil, že pozastavuje dodávky plynu na východ Ukrajiny „vzhľadom k rozsiahlemu poškodeniu plynovodných sietí.“

„Obnoviť dodávky plynu nie je zatiaľ možné z dôvodu prebiehajúcich bojov v regióne,“ píše sa vo vyhlásení Naftogazu.

Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa dostali na bod mrazu po ruskej minuloročnej anexii Krymu. Kyjev Moskvu obviňuje aj z podpory proruských separatistov, ktorí bojujú na východe Ukrajiny. Rusko popiera akékoľvek vyzbrojovanie rebelov.