Günther Oettinger a ruský minister energetiky si sadnú za rokovací stôl

Európski predstavitelia sa snažia diverzifikovať odvetvie zemného plynu, ktoré je značne závislé na Rusku. Väčšina plynu, ktorý Rusko dodáva do Európy, prúdi cez sieť plynovodov na Ukrajine. Súčasná ukrajinská kríza značí pre európsky energetický sektor veľké riziko.

Nemenovaný zástupca z ruského ministerstva energetiky prezradil pre RIA Novosti, že stretnutie Novaka a európskeho komisára pre energetiku Günthera Oettingera je naplánované na koniec augusta. Spoločne by mali preskúmať súčasnú situáciu. Zdroj ďalej informoval, že agenda stretnutia bude známa 25. augusta.

„Stretnutie je predbežne naplánované na 29. augusta," oznámil zástupca rezortu energetiky.

Tlačová hovorkyňa Günthera Oettingera, Marlene Holzner pre agentúru Interfax potvrdila rovnaký dátum a doplnila aj miesto rokovania, ktorým by mala byť Moskva.

Komisia, ktorá pôvodne navrhovala koniec júla, čakala do teraz na odpoveď Moskvy.

Oettinger na stretnutí otvorí aj tému obnovenia trilaterálnych rokovaní medzi Ukrajinou, Európskou komisiou a Ruskom, hľadať by sa mal aj dátum pre nové kolo rokovaní.

Predošlé trilaterálne rokovania o cene plynu a ukrajinskom dlhu za plyn prebehli za účasti Günthera Oettingera a dvoch ministrov energetiky Ukrajiny, resp. Ruska: Jurijho Prodana a Alexandra Novaka.

Rokovania sa konali od apríla do polovice júna, dohodu ale nepriniesli. Namiesto toho ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz podali jeden na druhého žalobu na arbitrážny súd v Štokholme.

Moskva je pripravená s Kyjevom sadnúť za jeden stôl až po tom ako ukrajinská strana vyrovná svoj dlh. Ten by sa mal podľa posledných odhadov pohybovať na úrovni 5.3 mld. dolárov.

Od 16. júna prúdi na Ukrajinu iba taký objem plynu, aký si dopredu Kyjev zaplatí.

Dlhové spory medzi Kyjevom a Moskvou v rokoch 2006 a 2009 vyústili v rozhodnutie Gazpromu znížiť objem plynu dodávaného do Európy cez Ukrajinu, čo spôsobilo nedostatok dodávok energie v celej Európe.

Oettinger v minulom týždni hovoril o spôsoboch ako nadviazať na energetický plán, ktorý obsahuje výzvu na navýšenie podielu využívania obnoviteľných zdrojov energie o 20 %, zníženie emisií skleníkových plynov o 20% oproti referenčnej hodnote z roku 1990. Do roku 2020 by sa malo dosiahnuť aj navýšenie energetickej efektívnosti o 20%.

Podľa Oettingera by nový plán pomohol znížiť objem dovážaného zemného plynu o 30 percent.