Irán: Ropné embargo znamená psychologickú vojnu

zdroj wikimedia

Ropné embargo pripravili veľvyslanci a neskôr ho schválili ministri 27 členských štátov. Opatrenia sa týkajú iba nových dohôd o dovoze iránskej ropy a ropných produktov, pričom doterajšie dohody, uzatvorené pred prijatím embarga, môžu byť realizované najneskôr do začiatku júla.

Irán odmieta obvinenia medzinárodnej verejnosti z vývoja nukleárneho arzenálu a tvrdí, že svoj jadrový program využíva iba na mierové účely. Vplyvný iránsky parlamentný poslanec dnes zopakoval vyhrážku, že ak nové sankcie zablokujú iránsky export ropy, Irán uzavrie vstup do Perzského zálivu cez Hormuzský prieliv.

„Ak dôjde k akémukoľvek narušeniu predaja iránskej ropy, Hormuzský prieliv bude definitívne uzavretý," citovala agentúra Reuters Mohammada Kosarího, podpredsedu zahraničnopolitického a bezpečnostného výboru iránskeho parlamentu.

Ramin  Mehmanparast, hovorca ministra zahraničných vecí považuje embargo za psychologickú vojnu. „Sankcie Európskej únie na iránsku pôdu sú psychologickou vojnou. Hospodárske sankcie sú nelogické a nespravodlivé, ale nezabránia nášmu národu ďalej si uplatňovať svoje práva.“

Francúzsko, Británia a Nemecko vyjadrili ochotu rokovať s Iránom v prípade, že Teherán je pripravený na seriózne rozhovory o svojom jadrovom programe. "Vyzývame vedenie Iránu, aby okamžite zastavilo citlivé jadrové aktivity a plnilo svoje medzinárodné záväzky," uvádza sa v spoločnom vyhlásení britského premiéra Davida Camerona, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. "Irán má otvorené dvere pre seriózne a zmysluplné rokovania o jeho jadrovom programe," dodáva vyhlásenie.

"Kým Irán nepríde k rokovaciemu stolu, budeme jednotne stáť za silnými opatreniami s cieľom podkopať schopnosť režimu financovať svoj jadrový program," uvádza sa v spoločnom vyhlásení lídrov Francúzska, Nemecka a Británie.

Podľa Wall Street Journal smeruje z Iránu do Európskej únie 600 000 barelov denne, čo predstavuje podiel 26,3 % iránskeho exportu ropy. EÚ je teda najväčším importérom iránskej ropy.

Ropné embargo sa prejaví na cenách ropy a s určitým oneskorením aj na cenách pohonných látok na európskych trhoch. "Ceny stúpajú na základe predpokladu zvýšeného dopytu po menšom celkovom množstve ropy v obehu. Vyjednaný niekoľkomesačný odklad implementácie embarga pre Grécko, ktoré z Iránu dováža tretinu svojej spotreby, však tento nárast zmierňuje,“ uviedla analytička internetového portálu energia.sk Michaela Jacová.

Tomáš Novotný z portálu Natankuj.sk tvrdí pre Hospodárske noviny, že ceny palív budú už len stúpať. Každé zdražovanie navyše pre Slovensko znamená historicky najvyššie ceny benzínu. Už cez víkend sa cena benzínu vyšplhala k hranici 1,5 eura za liter.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) včera potvrdila návštevu jej predstaviteľov v Iráne naplánovanú na 29.-31. januára. Cieľom je "vyriešiť všetky otvorené zásadné otázky", týkajúce sa sporných nukleárnych aktivít Teheránu.

Pozície:

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil dnešné rozhodnutie Európskej únie zaviesť sankcie na iránsky ropný export. Podľa premiéra je však zatiaľ nejasné, nakoľko môže toto opatrenie odvrátiť jadrové ambície Teheránu. "Myslím, že je to krok správnym smerom," povedal Netanjahu na rokovaní svojej politickej strany Likud. "Nateraz je nemožné vedieť, aký bude výsledok týchto sankcií. Voči Iránu je potrebný silný a rýchly tlak a sankcie musia byť hodnotené podľa ich výsledkov."

"Od zavedenia týchto sankcií voči Iránu si EÚ sľubuje posilnenie šancí dostať Irán za rokovací stôl a porozprávať sa s Európou, ale aj s Amerikou a ďalším svetom o tom, čo nás znepokojuje. Že pribúda správ o tom, že Irán smeruje k vývoju jadrovej zbrane," vyhlásil slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda v Bruseli o včerajšom rozhodnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti voči režimu v Teheráne a pokračoval "Vieme aj to, že sa v Iráne blížia voľby, ktoré môžu skončiť akokoľvek. A predstava, že by sa atómová zbraň dostala do rúk extrémistických skupín je tak neprijateľná, že musíme urobiť všetko preto, aby sme možnosť tejto reality eliminovali.“

Ruský minister zahraničných vecí Sergei Lavrov varoval EÚ: „Je zrejmé, že tu ide o otvorený nátlak a diktát, pokus „potrestať“ Irán za jeho neústupčivé správanie. Toto je však nesprávny prístup, ako sme už našim európskym partnerom niekoľkokrát povedali. Irán nebude pod takýmto nátlakom súhlasiť s ústupkami alebo zmenou svojej politiky.“

(TASR/Reuters)