Janukovič a Medvedev budú hovoriť o plyne

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

Nové vedenie Ukrajiny si stanovilo ambiciózny cieľ – dosiahnuť s Ruskom dohodu o znížení ceny za nákup zemného plynu od Gazpromu. Dosiahnuť to chce dnes na summite ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva s ukrajinským Viktorom Janukovičom. Obe hlavy štátov sa stretajú na Ukrajine.

Okrem cien plynu chce prezident Janukovič získať pôžičku 12 mld. dolárov z Medzinárodného menového fondu na obdobie 2 rokov. Potrebuje ju pre oživenie hospodárstva, ktoré významným spôsobom zasiahla hospodárska kríza. Ukrajina chce oživiť najmä tie priemyselné odvetvia, ktoré vytvárajú export krajiny, a súčasne zväčšiť dôveru investorov. Podmienkou pre pôžičku je však stabilizovanie štátneho rozpočtu, čo by sa dalo dosiahnuť prostredníctvom nižších cien za nákup plynu.

Obchod so zemným plynom medzi Ruskom a Ukrajinou sa riadi kontraktom, ktorý sa podpísal v roku 2009 s platnosťou na jednu dekádu. Zmluvu dohodlo a podpísalo predchádzajúce vedenie Ukrajiny, za čo si ex-prezident Juščenko a ex-premiérka Tymošenková vyslúžili od vtedajšieho lídra opozície Janukoviča obvinenie, že priviedli ekonomiku krajiny na pokraj kolapsu.

V roku 2009 zaplatila Ukrajina za 26,8 mld. kubických metrov plynu 5,6 mld. amerických dolárov. V tomto roku by mala doviezť 36,5 mld. kubických metrov suroviny a platiť za dodávky v mesačných intervaloch.

Rusko vyjadrilo vôľu revidovať zmluvné podmienky plynárenského kontraktu, „vrátane cenových parametrov“. Základom diskusie Medvedeva a Janukoviča by mali byť návrhy ukrajinskej strany.

Janukovič okrem revízie cenových podmienok navrhuje i zapojenie zahraničných partnerov do správy plynovodov. Ukrajinská infraštruktúra je zastaraná a potrebuje prejsť modernizáciou a údržbou. Pozýva EÚ a Rusko, aby sa stali súčasťou konzorcia, ktoré bude mať na starosti manažment plynárenskej sústavy.

Vplyv Ruska v ukrajinskej energetike môže narásť aj mimo plynárenstva. Kyjev ponúkol Moskve spoluvlastnícky podiel v jadrových elektrárňach, ktoré sa plánujú stavať v budúcnosti. Výmenou za to žiada pôžičky z Ruska a zjednodušenie pravidiel pre príchod ruských investorov na Ukrajinu.

Predpokladá sa, že ukrajinský prezident by mohol otvoriť aj otázku prenájmu vojenského prístavu Sevastopol na Kryme, kde kotví ruská Čiernomorská flotila. Nájom podľa súčasnej zmluvy končí v roku 2017.

EurActiv / Reuters