Južná vetva: Bulharsko ostáva v projekte, no dostalo varovanie

Hovorca firmy Gazprom pre EurActiv.de poprel, že dvojitá rusko-turecká dohoda (EurActiv.sk, 20.október 2009) znamená vypadnutie Bulharska zo stavby plynovodu Južná vetva: „Bulharsko je samozrejme ďalej partnerom projektu.“

Napriek tomu možno chápať minulotýždňové stretnutie v Miláne a jeho výsledky ako hrozbu Sofii. Keď nový premiér Bojko Borisov v strede júla oznámil, že jeho vláda zmrazuje všetky veľké energetické projekty, a bude chcieť preskúmať podmienky, za akých sa v nich Bulharsko zúčastňuje, Moskvu tým viditeľne nahneval.

Ruská vláda začala o to intenzívnejšie rokovať s Tureckom. V auguste Ankara rámcovo súhlasila s tým, aby plynovod Južná vetva prechádzal cez jej teritoriálne vody. Na stretnutí v Miláne „vymenila“ poskytnutie povolení potrebných na začatie štúdií realizovateľnosti za garancie Moskvy, že zabezpečí fungovanie ropovodu Samsun – Ceyhan.

Ruský plynovod už v 2010

Šéf talianskej energetickej spoločnosti Eni, ktorá spolupracuje s Gazpromom na stavbe Južnej vetvy, pre ruskú televíziu povedal, že vďaka dohode z Milána sa bude môcť začať so stavbou plynovodu už koncom 2010. To znamená, že štúdie realizovateľnosti budú dokončené začiatkom budúceho roka.

Deväťsto kilometrov dlhé potrubie pôjde po dne Čierneho mora k pobrežiu Bulharska. Odtiaľ sa časť plynu cez Balkán a Maďarsko dostane do stredoeurópskeho plynového uzla v Baumgartene, hlavný tok bude smerovať k Taliansku, ktoré má na projekte strategický záujem. Keďže potrubie bude môcť prechádzať cez turecké teritoriálne vody, úplne sa vyhne územiu Ukrajiny.

Varovanie pre Bulharsko

Na základe dohody z Milána ruské štátne firmy Transneft a Rosneft garantujú, že zabezpečia dostatočné množstvá ropy pre ropovod z čiernomorského prístavu Samsun do stredomorského Ceyhanu. Ropovod stavia taliansky koncern Eni a turecký Calik Holding. Turecko si vďaka nemu posilní strategické postavenie energetickej križovatky a odľahčí dopravu v preplnených úžinách Dardanely a Bospor.

Garancie pre turecký ropovod pravdepodobne znamenajú, že sa Rusko sťahuje z projektu ropovodu Burgas-Alexandroupolis, ktorého spustenie sa odkladá už niekoľko rokov kvôli problémom na bulharskej strane.