Južný plynárenský koridor sa prehusťuje

zdroj: flicr, rickz

Transjadranský plynovod (TAP) bude „chýbajúcim spojením“ v regióne, vyhlásili firmy, ktoré 20. mája  podpísali dohodu o konzorciu TAP. Akcionári veria, že potrubie je „najsľubnejším projektom, ktorý bude dopravovať plyn do juhovýchodnej Európy“ z kaukazského regiónu.

Plynovod TAP postavia nemecký E.On Ruhrgas, nórsky Statoil a švajčiarsky EGL. Počas tlačovej konferencie v Bruseli predstavitelia uviedli, že konzorcium je otvorené i pre spoluprácu s ďalšími partnermi.

TAP sa projektuje ako komerčný projekt, preto konzorcium neusiluje o podporu z verejných zdrojov, ani o podporu od EÚ.

Potrubie by malo byť dlhé 520 km; od gréckeho mesta Thessaloniki, cez Albánsko, po dne Jadranského mora, až do talianskeho Brindisi. V období 2016 – 2017 by mal začať prepravovať ročne 10 mld. kubických metrov.

TAP bude zrejme priamou konkurenciou pre projekty ITGI a Poseidon. Prvý by mal viesť po trase Turecko – Grécko – Taliansko a sponzoruje ho predovšetkým talianska energetická spoločnosť Edison. Poseidon by mal spojiť grécky Korfu opäť s Brindisi v Taliansku. Od roku 2015 by mal prepraviť ročne 9 mld. kubických metrov.

Do tretice, ako TAP tak i ITGI a Poseidon budú pravdepodobne konkurovať plynovodu Nabucco, ktorý sa pokladá za vlajkovú loď energetiky EÚ a za symbol diverzifikácie energetických dodávok. V prevádzke by mal byť od roku 2014, so štartovacou prepravnou kapacitou 8 mld. kubických metrov. Neskôr sa prepravný objem zvýši na 31 mld. kubických metrov. Nabucco by mal dovážať plyn z Kaukazu a Blízkeho východu až do uzla v Rakúsku.

Na otázku, či nebude TAP konkurovať Nabuccu a Južnému toku, Jochen Weise (E.On Ruhrgas) odpovedal, že konzorcium „nebude komentovať ostatné projekty“. Doplnil: „Žijeme v turbulentných časoch. Náklady na prepravu sú dôležité.“

Rune Bjornson (Statoil) pred novinármi povedal, že „je potešený“ dohodou, ktorú by mali 7. – 8. júna podpísať predstavitelia Turecka a Azerbajdžanu. Zmluva by mala odomknúť azerbajdžanské zásoby i pre západné firmy. V súčasnosti má k väčšine prístup iba ruský Gazprom.