Južný tok a Nabucco: Konkurencia sa stupňuje

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

V sobotu (24.4.) uzatvorili Rusko a Rakúsko zmluvu o spolupráci na výstavne plynovodu Južný tok. Ruský premiér Vladimír Putin súčasne oznámil, že spoločnosť Gazprom bude po uvedení plynovodu do prevádzky dodávať do Rakúska ročne viac o 2 mld. kubických metrov.

Rakúsko odoberá v súčasnosti 60 percent plynu z Ruska. Po Chorvátsku, Bulharsku, Srbsku, Maďarsku, Grécku a Slovinsku sa stalo 7. krajinou konzorcia Južný tok.

„Skôr ako sa niečo začne budovať, treba podpísať kontrakty o dodávkach. Konštrukcia plynovodu bez kontraktov je nebezpečná a nedáva zmysel. Vymenujte mi aspoň jeden kontrakt pre Nabucco,“ vyhlásil Putin prostredníctvom webovej stránky ruskej vlády, s odvolaním sa na konkurenčný projekt Nabucco.

Rakúsky kancelár Werner Faymann si myslí, že Nabucco a Južný tok si nebudú konkurovať. Doplnil, že jeho krajina podporuje rovnako i Nabucco, ktoré je zaujímavé z iného pohľadu; diverzifikácie dodávok. Pripustil však, že zatiaľ nie je jasné, či bude Nabucco reálne fungovať.

Nabucco vyhlasuje tendre

V piatok (23.4.) otvorilo konzorcium Nabucco prvú verejnú súťaž v súvislosti s konštrukčnými prácami. Hodnota verejného obstarávania v prvom kole dosiahne 3,5 mld. eur. Pôjde o tendre na dodávku ventilov a potrubí, uviedla firma Nabucco Gas Pipeline International na svojej webovej stránke.

„Súčiastky s dlhou dobou výroby – ako potrubie a ventily – sú základom pre konštrukciu plynovodu a výrazne sa podieľajú na celkových investičných nákladoch. Predbežná analýza identifikuje najkvalifikovanejšie firmy a súčasne bude základom úspešného verejného obstarávania,“ vyhlásil Reinhard Mitschek, výkonný riaditeľ konzorcia Nabucco.

Konzorcium oznámilo, že v súčasnosti tiež prebiehajú administratívne procesy v tranzitných krajinách tak, aby firma získala všetky povolenia pre výstavbu, vrátane posúdenia environmentálnych a sociálnych dôsledkov. Predpokladá sa, že prvý plyn by cez Nabucco mohol tiecť od konca roka 2014.

Celkové náklady na výstavbu Nabucca sa odhadujú na 7,9 mld. eur. Aj napriek jeho označovaniu za vlajkovú loď, práce na ňom napredujú pomaly a dokonca sa objavujú i myšlienky čiastočného zlúčenia s konkurenčným Južným tokom.

Južný tok a jeho kritici

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč počas minulotýždňového summitu so svojim ruským náprotivkom Dmitrijom Medvedevom vyhlásil, že Rusko by spravilo lepšie, ak by peniaze určené pre Južný tok investovalo do modernizácie existujúcich a výstavby nových plynovodov naprieč územím Ukrajiny.

„Južný tok sa zdá byť drahým, technologicky komplikovaným a nie nevyhnutným. Nabucco sa javí byť relatívne realistickým a jeho plánovanie je viac rozvinuté. EÚ by sa mala vyjadriť k ruskému triku a požiadať Gazprom, aby pre dodávky plynu do južnej a strednej Európy využíval Nabucco,“ napísala nedávno Katinka Barysch, zástupkyňa riaditeľa think-tanku Centre for European Reform.