K Severnému toku sa pripájajú Francúzi

Foto: Flickr.com / ivva (licencia Creative Commons)

Francúzsky energetický koncern GDF Suez sa pripojí k projektu plynovodu Severný tok. Dohodu o spolupráci podpísali 1. marca 2010 Alexej Miller, predseda predstavenstva Gapzromu, a Gérard Mestrallet, výkonný riaditeľ GDF Suez.

Podľa dohody, GDF Suez získa vlastnícky podiel 9 percent v koncerne Severný tok AG. Rovnako sa po roku 2015 zvýši objem dodávok pre Francúzsko o 1,5 mld. kubických metrov.

Pri podpise dohody boli i ruský prezident Dmitrij Medvedev a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

„Vstupom do Severného toku a zvýšením odberu plynu od Ruska GDF Suez sleduje zvýšenie bezpečnosti dodávok pre Európu, vrátane severnej Európy, kde skupina patrí k jedným z hlavných producentov a obsluhuje široké portfólio konečných odberateľov energie a plynu,“ konštatuje vo svojom stanovisku šéf francúzskeho koncernu.

Ruská tlač informovala, že francúzska spoločnosť musela prekonať niekoľko prekážok, aby získala podiel v Severnom toku. GDF Suez by mala odkúpiť po 4,5 percentách od oboch súčasných nemeckých akcionárov – ASF/Wintershall a E.ON Ruhrgas. Moskovský denník Kommersant však cituje nemenovaný zdroj, ktorý hovorí, že Suez a Ruhrgas sa zatiaľ na cene nevedia dohodnúť.

Zdroj pre ruský denník pre ilustráciu uvádza, že keď v minulom roku kupovala obdobný balík holandská firma Gasunie, navrhovaná cena za podiel bola výrazne nižšia. Šlo o dôsledok neistoty, ktorá celý projekt v tom čase obkolesovala.

GDF Suez sa spolieha na to, že ruský Gazprom má väčšie slovo v rozhodovaní, než európski akcionári, pokračuje ďalej zdroj. Uzatvára, že preto je ambíciou francúzskeho koncernu podieľať sa aj na uzatváraní menších kontraktov o odbere plynu.