Kaspický plynovod tečie

Krátka správa

Plynovod tečie od nedele. 18. novembra ho slávnostne spustili za prítomnosti tureckého a gréckeho premiéra. Recep Tayyip Erdogan a Costas Karamanlis sa stretli na moste, ktorý spája obe krajiny.

Karamanlis neskrýval svoj optimizmus a označil udalosť za symbolický krok, ktorý je ďalším pozitívnym prvkom v procese prístupu Turecka do EÚ. Otvorenie ropovodu ukázalo, že aj napriek odlišným názorom na usporiadanie Cypru dokážu títo dvaja historickí rivali spolupracovať.

„Všetci Gréci chcú s Tureckom dobré susedské vzťahy [..] a plne podporujú smerovanie Turecka do Európy“, citovala agentúra AP premiéra Karamanlisa. Turecký premiér Erdogan jeho slová doplnil: „Tento plynovod posilní prosperitu regiónu [..] Hodvábna cesta sa stane rovnako aj energetickou cestou spájajúcou východ a západ skrz Turecko.“

Plynovodné potrubie bude prepravovať zemný plyn z Azerbajdžanu. Ide o súčasť tzv. projektu juhoeurópskeho plynovodného prstenca. Zatiaľ je v priebehu jedného roka schopný prepraviť 250 mil. kubických metrov tejto suroviny. Po tom, čo bude napojený na plynovod vybudovaný v Jadranskom mori a bude tak dodávať plyn do Talianska, sa očakáva strojnásobenie jeho kapacít. Malo by sa tak stať v roku 2012.

Projekt je politicky krytý a finančne podporovaný Európskou komisiou. Tá je odhodlaná uskutočniť také kroky, ktoré povedú k diverzifikácii energetických zdrojov. V súčasnosti sú predovšetkým nové členské krajiny EÚ závislé od dodávok zemného plynu (a ropy) z Ruska. Potreba diverzifikácie zdrojov je čoraz aktuálnejšia najmä po tom, čo sa za posledné obdobie znásobilo napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Európou.

Ankara tiež spolupracuje na plynovodnom projekte Nabucco. Očakáva sa, že táto energetická sieť bude dodávať kaspický plyn až do Rakúska. Plynovod by mal prechádzať územím Turecka, Bulharka, Rumunska a Maďarska. Finančné a politické problémy spôsobili, že dostavanie ropovodu bolo oddialené.

Erdogan povedal: „Turecko je čoraz bližšie k tomu, že sa stane štvrtým [najvýznamnejším] dopravcom zemného plynu do západnej Európy. V energetickej politike jestvuje vzájomná závislosť, ktorá pomôže vytvoriť priaznivú atmosféru.“

Otváracieho ceremoniálu sa zúčastnil taktiež aj azerbajdžanský prezident, Ilham Alijev, a americký minister energetiky, Samuel Bodman, ktorý povedal, že „Turecko je dôležitou energetickou bránou medzi Východom a Západom.“