Kedy bude nová dohoda EÚ – Rusko?

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa stretol s lídrami EÚ, aby spoločne diskutovali o možnostiach obnoviť rozhovory o novej Dohode o partnerstve a spolupráci medzi Ruskom a EÚ. Spoločenstvo na stretnutí zastupovali:

  • slovinský minister zahraničia Dmitrij Rupeľ,
  • komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner
  • Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana.

V danej veci by mali dnes rozhodnúť ministri zahraničia. Nový európsko-ruský pakt však bude musieť čeliť niekoľkým prekážkam:

  • Litva oznámila, že bude blokovať vytvorenie akéhokoľvek zmluvného základu energetických vzťahov s Ruskom. Dôvodom je, že Kremeľ prerušil dodávky ropy do jedinej tamojšej rafinérie. Moskva sa bráni, že nejde o politický, ale technický problém.
  • Viaceré členské krajiny si kladú otázku, do akej miery je Rusko spoľahlivým energetickým partnerom, zvlášť v oblasti dodávok zemného plynu. Preto žiadajú ukotvenie klauzuly o energetických dodávkach do novej zmluvy. Rusko na druhej strane zastáva názor, že oba bloky by sa mali dohodnúť na kratšom texte, v ktorom by nebola energetika výslovne spomenutá.

Slovinsko dúfa, že rozhovory by sa mohli obnoviť ešte počas trvania jeho predsedníctva, ideálne pred nadchádzajúcim summitom EÚ – Rusko, ktorý sa uskutoční 26. – 27. júna v ruskej Sibíri. Väčšina členských krajín EÚ víta zvolenie Dmitrija Medvedeva na post nového prezidenta a vkladá do neho nádeje, že by mohol upustiť od tvrdej línie zahraničnej a energetickej politiky odchádzajúceho prezidenta Vladimíra Putina.

Ruský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách, Vladimír Chižov, si nedávno neodpustil sarkastické poznámky na adresu neschopnosti 27 členských krajín dohodnúť sa na spoločnej pozícii k budúcej “Dohode o strategickom partnerstve,” ako ju nazýva. Povedal, že odkedy ho Moskva menovala za hlavného vyjednávača, musel čakať rok a pol, kým si jeho európski partneri dokázali sadnúť za rokovací stôl.

“Ak EÚ potrebuje čas dozrieť, teda tak ako zvyčajne, nech tak je. Nám záleží na zmluve tak veľmi alebo tak málo, ako aj Európskej únii. Čomu by som sa chcel zvlášť vyhnúť je, aby sa proces vyjednávaní stal rukojemníkom určitých záujmov jednotlivých členských krajín EÚ, ktoré si želajú vykonávať vlastnú agendu, ktorá má len málo alebo nemá vôbec nič spoločné so vzťahmi EÚ – Rusko,” povedal Chižov.

O rusko-európskej dohode sa diskutuje v Rade ministrov zahraničia, ktorá sa v Luxemburgu zišla včera, 28. apríla. Prijatie spoločnej pozície k dohode s Ruskom sa očakáva dnes, 29. apríla.