Bezprostredné obmedzenie dodávok plynu z Ruska nehrozí

Rusko je pre Európsku úniu najväčším dodávateľom plynu. Pokrýva približne štvrtinu spotreby regiónu. Hlavnými odberateľmi sú Nemecko, Taliansko a Veľká Británia, ktoré ale na rozdiel od východnej a strednej Európy využívajú prepravné trasy mimo územia Ukrajiny.

„Neobávame sa o bezpečnosť dodávok v krátkodobom horizonte," uviedol včera (4.3.) komisár Gunther Oettinger po zasadnutí Rady ministrov pre energetiku, kde sa diskutovalo aj o dôsledkoch aktuálnej krízy na Ukrajine pre energetickú bezpečnosť Únie. Očakáva sa, že debata o tejto téme bude pokračovať aj na mimoriadnom summite, ktorý sa bude konať vo štvrtok.

Po predchádzajúcich plynových krízach spôsobených cenovými spormi medzi Moskvou a Kyjevom Únia zvýšila požiadavky na objem zásob plynu, ktoré musia členské štáty udržiavať. Vďaka miernej zime sú zásobníky naplnené. Okrem toho sa zlepšila plynárenská infraštruktúra.

Slovensko môže v prípade potreby okrem vlastných zásobníkov využiť reverzný chod plynu z Českej republiky alebo Rakúska, pričom po modernizácii kompresorovej stanice je prepravca plynu Eustream schopný dostať plyn cez celé Slovensko až na východ krajiny.

Energetická charta – neutrálna pôda pre rokovania

Znepokojenie nad zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Ukrajinou vyjadril aj generálny tajomník Energetickej charty Urban Rusnák. Obe krajiny, rovnako ako EÚ, sú členmi tejto organizácie.

Rusnák, ktorý v minulosti pôsobil ako veľvyslanec SR v Kyjeve, vyzval predstaviteľov Ukrajiny i Ruska, aby sa zdržali konania, ktoré by mohlo vyvolať vznik krízového stavu energetickej bezpečnosti. Inicioval tiež vznik kontaktnej skupiny, ktorá v rámci Sekretariátu Energetickej charty poskytne obom stranám možnosť riešiť spory na neutrálnej pôde.

Kyjev sa snaží obmedziť svoju závislosť na dovoze ruského plynu. Poplatky za tranzit suroviny do Európy sú však jedným z kľúčových zdrojov príjmu štátneho rozpočtu.

Ukrajina by sa rada zamerala na rozvoj domácich zásob bridlicového plyn. V posledných dňoch tiež avizovala opätovný záujem o spustenie reverzného chodu plynu zo západnej časti EÚ cez Slovensko, ktorý sa stal po dohode o nižšej cene z decembra 2013 neatraktívny. Dohodu by sa po doriešení technických otázok mohlo podariť dosiahnuť ešte v tomto roku.

Nedoplatok za plyn

Eurokomisár Oettinger v utorok priznal, že určité obavy vyvoláva bezpečnosť dodávok pre samotnú Ukrajinu.

Šéf ruskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller potvrdil, že s účinnosťou od 1. apríla prestane dodávať Ukrajine zemný plyn za zvýhodnenú cenu. Súčasťou decembrovej dohody bolo, že zníženie približne o tretinu sa bude potvrdzovať každý štvrťrok.

Miller tiež dodal, že ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz dlhuje koncernu za dodávky plynu sumu $1,5 miliardy (cca €1,10 mld.).

Podľa agentúry AFP eurokomisár pre energetiku uviedol, že Únia pomôže Kyjevu pri splácaní tohto nedoplatku. Malo by ísť o súčasť širšieho programu finančnej podpory, ktorý dnes schváli Komisia.

Analytici: Moskva túto zbraň nepoužije

Analytik pre ropu a plyn z UralSib Financial Corp Alexej Kokin predpokladá, že Moskva tok plynu z dôvodu rizika pre Európu nezastaví. Naopak, aj v súvislosti s navýšením ceny od apríla, bude Gazprom dlh Ukrajiny akumulovať. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov by sa dokonca mohol vyšplhať až na úroveň 5 miliárd dolárov.

Viacerí analytici poukazujú na to, že tak ako si európski politici robia starosti zo závislosti na ruskom plyne, Gazprom si uvedomuje svoju závislosť na európskom trhu. Nielenže Európa značne zlepšila svoju niekdajšiu zraniteľnosť v tejto oblasti, ale s koncom vykurovacej sezóny by Moskva zastavením dodávok plynu veľa nezískala.

Vzhľadom na teplé počasie a zásoby plynu v Európe, ktoré vystačia na niekoľko mesiacov, si energetickí experti myslia, že Gazprom je momentálne v slabšej pozícii.

„Na rozdiel od Ukrajiny a európskych dovozcov si štátom kontrolovaný ruský gigant nemôže dovoliť stratiť tretinu zo svojich mesačných príjmov z vývozu ani na jeden mesiac,“ uviedol Mikhail Korchemkin, šéf konzultačnej spoločnosti East European Gas Analysis.

(EurActiv/TASR)