Komisia: Gazprom môže využívať Trans-jadranský plynovod

Zdroj: TASR

„Na otázku, či môže (Gazprom) využívať TAP z regulačného a politického hľadiska je odpoveď áno,“ potvrdil pre EurActiv poradca Generálneho riaditeľstva pre energetiku Európskej komisie (EK) Brendan Devlin.

Trans-jadranský plynovod (TAP), ktorý plyn preberie na hranici s Gréckom a vyšle ďalej do Albánska a Talianska, je súčasťou pripravovaného 45 miliardového projektu Južný koridor, ktorý sa skladá zo série plynovodov.

Okrem TAPu je to najmä Juhokaukazské  prepojenie, ktoré preváža zemný plyn z azerbajdžanského ložiska Shah Deniz do Gruzínska a Trans-anatolský  plynovod (TANAP) prechádzajúci cez Turecko. Prvé dodávky do Európy sa očakávajú v roku 2019-2020.

Rusko nedávno zrušilo projekt South Stream (Južný prúd), ktorého hlavnou úlohou bolo obísť  územie Ukrajiny. Namiesto neho plánuje postaviť Turecký prúd, ktorý bude ruský zemný plyn dovážať cez územie Turecka až na hranicu s Gréckom.  Namiesto výstavby vlastného potrubia, tak ruský Gazprom prenechá túto zodpovednosť na európskych zákazníkoch.

Ruský expert Andrej Konopľanik vysvetlil, že Rusko jednoducho využije tretí energetický balíček, ktorý bol hlavným kameňom úrazu v prípade South Streamu, vo svoj prospech.  Legislatíva ukotvená v balíčku totiž nedovoľuje vlastníkom prepravnej infraštruktúry byť zároveň aj dodávateľom energetickej suroviny.  Energetický štátny gigant Gazprom však nemá žiadny podiel v pripravovanom Trans-jadranskom plynovode. 

Poradca EK Devlin pre EurActiv naznačil, že v prípade záujmu môže ruský Gazprom využívať kapacitu Trans-jadranského potrubia na prepravu objemov z Tureckého prúdu ďalej do západnej Európy.  „TAP je možné rozšíriť o 50% v prípade, že o prepravu bude mať záujem aj niekto iný ako Azerbajdžan.“

„Nezáleží na tom, kto je „odosielateľom“ plynu, či je to ruský, líbyjský, azerbajdžanský plyn. Musí však dodržiavať pravidlá,“ dodal Devlin.

Počiatočná kapacita TAPu bude asi 10 miliárd kubických metrov plynu ročne (bcm) s možnosťou rozšírenia na 20 bcm ročne. Rusko však naznačilo, že plánovaná kapacita Tureckého prúdu bude až približne 63 bcm ročne.

Devlin ďalej tvrdí, že výstavba dodatočnej infraštruktúry, ktorá by priniesla zemný plyn z Grécka ďalej do  Európy  je nepravdepodobná. Regionálny trh je totiž „príliš malý.“

Podľa analytika portálu energiaprevas.sk Jozefa Badidu tu však ešte existuje možnosť výstavby „nového South Streamu začínajúceho v Turecku, križujúceho Grécko, Macedónsko, Srbsko a Maďarsko a končiaceho opätovne v Rakúsku.

Badida pre TASR naznačil, že Maďari sa „nevzdali ani myšlienky zarábať na preprave plynu.“ Alternatívne riešenie Putina a Orbána by však „zneistila potenciálnych investorov súťažiacich projektov, ako slovenského Eastringu.“

EurActiv.sk/EurActiv.com/TASR