Komisia ide pre Nord Stream 2 meniť európsku legislatívu

nord stream 2

Prieskum morského dna. FOTO: NS2

Európska komisia predstavila v stredu 8. novembra návrh na zmenu a doplnenie smernice EÚ o plyne. Tento krok má priamy dosah aj na projekt plynovodu Nord Stream 2, uviedol pre TASR podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Cieľom legislatívneho návrhu Komisie je zlepšiť fungovanie vnútorného trhu s energiou v EÚ a posilniť solidaritu medzi členskými štátmi, tvrdí Šefčovič.

Návrh prichádza mesiac po tom, ako právne oddelenie Rady EÚ v internom dokumente spochybnilo snahu Komisia získať mandát pre priame rokovania o Nord Streame 2 s ruskou vládou. Argumenty Komisie sú podľa právnikov Rady nedostatočné. Európska exekutíva teraz tvrdí, že návrhom novej smernice o plyne chce zvýšiť právnu istotu okolo projektu. Kritici Komisie z prostredia Nord Stream 2 hovoria, že dosiahne presný opak.

Šefčovič: Ide aj o Nord Stream 2

Slovenský komisár upozornil, že nová smernica jasne stanovuje, že európske právo jednoznačne platí pre všetky plynovody, aj pre tie, ktoré dovážajú plyn do EÚ z tretích krajín.

„To znamená, že princípy európskeho práva budú plne aplikovateľné aj na takéto plynovody,“ spresnil Šefčovič. Do tejto kategórie plynovodov podľa neho patrí aj projekt Nord Stream 2 vedúci popod Baltské more. Nord Stream 2 stavia ruský gigant Gazprom, na financovaní sa podieľajú jeho západoeurópski zákazníci.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/sefcovic-vysvetloval-preco-chce-mandat-na-rokovania-o-nord-streame-2/

Dôvodom novelizácie smernice o plyne, ktorá by mala prebehnúť v zrýchlenej procedúre, je podľa Šefčoviča aj pokračovanie zložitej právnej diskusie o tom, do akej miery je európske právo aplikovateľné na projekty ako Nord Stream 2.

Dopad na rokovania o mandáte

„Novelizácia smernice má vyjasniť všetky právne aspekty a poskytnúť právnu istotu perspektívnym budúcim investorom. Spresňujeme našu pozíciu ohľadom potreby mandátu Európskej komisie pre rokovanie s Ruskou federáciou o projekte Nord Stream (2),“ skonštatoval Šefčovič.

Komisia požiadala Radu EÚ, v ktorej sú zastúpené členské štáty, o mandát pre priame rokovania s Moskvou. V nich sa má vyjasniť, ako sa doteraz “kolízne právne režimy” budú navzájom dopĺňať a ako nájsť konečné riešenie pre podmienky prevádzkovania plynovodu Nord Stream 2, ak bude postavený.

Estónsko, ktoré Rade EÚ predsedá do konca roka, označilo očakávaný návrh na revíziu smernice o plyne za „nový prvok“ v rokovaniach o mandáte.

„Pre nás by malo zmysel s istotou vedieť, kedy a v akej forme Komisia úpravu navrhne. Lepšie by sme vedeli, ako máme ďalej postupovať s mandátom,“ povedal pre portál EurActiv.sk štátny tajomník na estónskom ministerstve hospodárstva Ando Leppiman.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/estonske-predsednictvo-chce-dohodu-na-energetickom-balicku-konca-roka/

Európske pravidlá mimo EÚ

Komisia v správe pre médiá upozornila, že cieľom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je doplniť existujúcu smernicu o plyne z roku 2009.

Má zabezpečiť, aby sa základné zásady energetickej legislatívy EÚ (prístup tretích strán, regulácia ciel, oddelenie vlastníctva a transparentnosť) sa budú vzťahovali aj na všetky plynovody od tretích krajín až po hranice jurisdikcie EÚ.

Zabezpečenie efektívneho prevádzkovania všetkých hlavných potrubí, ktoré sa úplne alebo čiastočne nachádzajú na území EÚ vďaka transparentnému regulačnému dohľadu zníži konflikty záujmov medzi prevádzkovateľmi infraštruktúry a dodávateľmi plynu. Zaručí nediskriminačné stanovovanie sadzieb, tvrdí Komisia.

Lobista: Komisia dosiahne opak

Bruselský zástupca spoločnosti Nord Stream, ktorá plynovod medzi Ruskom a Nemeckom stavia, kritizoval Komisiu za neobvyklý postup.

Zdá sa, že Komisia neposkytne skutočnú dopadovú štúdiu, ako by sa dalo čakať za normálnych okolností podľa jej vlastných princípov lepšej právnej regulácie, uviedol pre portál New Europe Sebastian Sass. Lobista za plynovod považuje návrh za „ďalekosiahlu zmenu v rozsahu uplatňovania energetickej legislatívy EÚ, ktorá by si zaslúžila dôsledné konzultácie s aktérmi.“

Projekt Nord Streamu 2 podľa neho netrpí právnou neistotou, európska legislatíva sa naň jednoducho nevzťahuje. Ale nová smernica „právnu neistotu vytvorí.“

„Zdá sa, že Komisia mieni naďalej trvať na vyjednávacom mandáte, aby vyriešila ten konflikt zákonov, ktorý by bez novej legislatívy neexistoval,“ dodal Sass.