Komisia je pripravená obviniť Gazprom z porušovania súťaže

„V sektore energetiky sme museli udržať na uzde starých monopolistov v Belgicku, Nemecku, Francúzsku a Taliansku,“ uviedol vo štvrtok (3.10.) na konferencii vo Vilniuse eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia v súvislosti s náročným udržiavanímkonkurenčných podmienok na trhu v rozšírenej Únii zloženej z 28 členských štátov.

Ďalej sa už zameral na vyšetrovania týkajúce sa narúšania trhu v strednej a východnej Európe. Hlavným antitrustovým prípadom, ktorý v súčasnosti Komisia vyšetruje je porušovanie pravidiel zo strany ruského plynové monopolu Gazprom.

Vysvetlil, že vyšetrovanie, ktoré formálne spustili pred rokom zahŕňa trhy Pobaltských štátov, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Bulharska. Komisia Gazprom podozrieva z toho, že bráni voľnému toku plyn cez členské štáty a diverzifikácii zdrojov dodávok a svojim zákazníkom vnucuje neférové ceny tým, že ich viaže na svetové ceny ropy.

Ak Komisia príde k záveru, že firma porušovala protimonopolnú legislatívu Únie, môže jej vymerať pokutu až do výšky  asi 11 miliárd eur.

„Bolo by predčasné hovoriť o tom, kedy sa v tomto vyšetrovaní prijmú ďalšie kroky, ale teraz sme sa pohli do fázy prípravy oznámenia námietok,“ doplnil eurokomisár a v reakcii na novinárske otázky odmietol uviesť kedy by mohlo obvinenie prísť.

Informovaný zdroj pre agentúru Reuters uviedol, že Komisia plánuje podniknúť kroky do konca tohto roka.

Gazprom sa k tomu prípadu vyšetrovania odmietol vyjadril. Firma v minulom roku dosiahla tržby 4,76 biliónov rubľov (asi €109 mld.), pričom EK môže firme vymerať pokutu za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže až do výšky 10 % ich celoročných tržieb. Vyhnúť by sa tomu mohla, ak sa strany dohodnú na urovnaní sporu.

V apríli 2013 sa napríklad firma ČEZ vyhla pokute po tom, čo Brusel akceptoval súbor záväzkov o predaji časti výrobnej kapacity v Českej republike. (EurActiv, 10.4.2013)

Eurokomisár Almunia poukázal aj na ďalšie prebiehajúce prípady vyšetrovania. Z porušovania dominantného postavenia podozrieva aj Bulharský energetický holding (BEH) či firmu, ktorá  riadi rumunskú burzu s elektrinou OPCOM.