Komisia je pripravená pokročiť v 2,5 ročnom vyšetrovaní Gazpromu

Zdroj: European Parliament

„Myslím, že môžeme veci posunúť vpred, dúfame, v relatívne krátkom čase,“ povedala o znovuotvorení vyšetrovania dánska komisárka v rozhovore pre denník The Wall Street Journal.

Komisia začala prešetrovať možné zneužívanie dominantnej pozície na trhu zo strany ruskej spoločnosti Gazprom už v septembri 2012.

Medzi skúmanými skutočnosťami bolo stanovenie neférových cien zemného plynu pre zákazníkov v strednej a východnej Európe, bránenie voľnému toku plynu v jednotlivých členských štátoch, či  bránenie diverzifikácii dodávok plynu.

Komisia v roku 2012 vymenovala 8 krajín – Slovensko,  Českú republiku,  Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko a Litvu – ako trhy, kde existuje dostatok elementov na otvorenie prípadu proti ruskému koncernu.

V prípade potvrdenia podozrení môže Komisia Gazpromu uložiť pokutu až do výšky 10 % jeho ročného obratu. Ak európska exekutíva dokáže, že k porušovaniu dochádzalo dlhodobo, výška pokuty môže dosiahnuť až 30 percent.

Od nástupu do funkcie v novembri minulého roka bola Vestager  viackrát dotazovaná , ako plánuje riešiť niekoľkoročné vyšetrovanie ruského energetického koncernu. Až doteraz sa však priamo k prípadu nevyjadrovala s tým, že sa s ním najprv musí podrobne oboznámiť.

Viacerí analytici sa domnievajú, že Kremeľ bude obnovené vyšetrovanie voči Gazpromu vnímať ako politický motivovaný ťah. Ruský rozpočet, do ktorého Gazprom výrazne prispieva, je už teraz pod značným tlakom a to najmä kvôli klesajúcim cenám ropy a sankciám, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny po minuloročnej anexii Krymu.

Bývalá dánska ministerka hospodárstva však takéto tvrdenia ostro odmieta. „Myslím, že ak to vnímate ako politický prípad, potom akékoľvek načasovanie bude zlé,“ povedala pre The Wall Street Journal.

EurActiv.sk/EurActiv.com