Komisia žiada od Bulharska zmenu zmluvy s Gazpromom

Zdroj: www.government.bg

Komisia, ktorá bola prizvaná k bilaterálnym rokovaniam, navrhla hneď niekoľko dodatkov k zmluve.

Za najväčší problém považuje medzivládnu dohodu o výstavbe Južnej vetvy podpísaná a ratifikovaná v roku 2008. Podľa nej má bulharská vláda zaistiť úplný a neobmedzený tranzit ruského plynu. V legislatíve však EÚ platí princíp tretej strany, ktorý dovoľuje využitie plynovodov ako sú Južná vetva či Nabucco aj ďalšími energetickými spoločnosťami.

Na otázku EurActiv-u, ako mohlo Bulharsko, ktoré vstúpilo do Únie 1. januára 2007, v nasledujúcom roku podpísať zmluvu nekompatibilnú s európskym právom, hovorkyňa komisára pre energetiku Marlene Holzner odpovedala, že EÚ nemá právomoc kontrolovať obdobné zmluvy pred ich podpisom.

Ešte v apríli Komisia zaslala kompetentným bulharským úradom otázky k podpísanej bilaterálnej zmluve. Tie zostali nezodpovedané. Bulharskí predstavitelia medzitým ubezpečili Komisiu, že zmluvu s Moskvou zosúladia s právom EÚ.

Hovorkyňa komisára potvrdila, že Únia podporuje výstavbu infraštruktúry nového plynovodu a je pripravená udeliť výnimky zo striktných pravidiel ohľadom výhradného využitia častí plynovodu.

„Časť plynovodu je možné využívať exkluzívne, ale najprv je potrebné povolenie od národného regulačného úradu, ktoré musí schváliť Komisia,“ povedala Holzner.

Putin v Sofii intenzívne vyjednával

Počas víkendovej návštevy ruského premiéra Putina v Sofii podpísali spoločnosti Gazprom a Bulharský energetický holding (BEH EAD) dohodu o vytvorení spoločného podniku na rovnom akcionárskom podiele (50-50), ktorý postaví a bude prevádzkovať úsek plynovodu na bulharskom území.

Premiér Putin v Sofii kritizoval európsku legislatívu, podľa neho dovoľuje malým hráčom ohroziť plynulosť dodávok a zvýšiť ceny plynu. Povedal, že zatiaľ čo veľkí hráči ako je Gazprom majú zakázané budovať plynovody, malé a neskúsené spoločnosti ohrozujú obrovské investície typu Južná vetva. Návrhy Komisie zamerané na liberalizáciu prepravných sietí plynu označil za „dobre mienené“, ale dôsledky ich implementácie možno podľa Putina len ťažko odhadnúť.

Ruský predseda vlády mal tiež povedať, koľko by mohla Sofia ročne za tranzit plynu dostať. Podľa bulharských médií hovoril o čiastke 2,4 mld eur ročne. Bulharský denník Dnevnik ale pokladá túto sumu za značne nadhodnotenú.

V súčasnosti platí Rusko Sofii asi 100 miliónov eur za tranzit 17 miliárd metrov kubických plynu. Podľa odhadov by kapacita plynovodu Južná vetva mala dosahovať 63 miliárd metrov kubických. Sofia by tak pri súčasných sadzbách získala po rozdelení s Gazpromom polovicu zo 400-500 miliónov eur ročne.

Ruský predseda vlády zároveň spája budúcnosť Južnej vetvy s možným zdvojnásobením kapacity plynovodu Severná vetva, ktorý má priniesť plyn priamo do Nemecka.

V prípade, že by akcionári nemohli realizovať projekt Južnej vetvy, má Rusko pripravený aj náhradný plán. Vybudovalo by tzv. Modrú vetvu 2 – plynovod paralelný s existujúcou Modrou vetvou. Do Grécka a Talianska by tak prúdil plyn cez Turecko.

Putin tiež pripomenul ruské plány postaviť jadrové elektrárne po celom svete a to v takmer rovnakom počte ako v časoch Sovietskeho zväzu. Vtedy Moskva vybudovala 30 reaktorov. Teraz ich plánuje 28, hlavne v Turecku, Indii či Číne. Rokovalo sa aj o ruskom projekte výstavby druhej bulharskej jadrovej elektrárne v Belene. Začiatok jej prevádzky sa odhaduje na obdobie 2013-2014, náklady na štyri miliardy eur.

Putin na tlačovej konferencii odmietol, že Gazprom si za plyn účtuje vysoké poplatky. Ruský gigant si podľa neho obyčajne ponecháva len 30-50% z platieb klientov, zvyšok zisku si prerozdeľujú sprostredkovatelia.

Prioritou naďalej Nabucco?

Premiér Boyko Borisov potvrdil, že prioritou pre Bulharsko zostáva projekt Nabucco. Priznal ale, že i hodnota projektu Južná vetva je veľmi výnosná.

Južná vetva nebude podľa vyjadrenia Borisova využívať existujúcu plynovodnú sieť, ale nové a širšie paralelne položené potrubie. Do Bulharska má podľa aktuálnych informácii plyn putovať cez prístav Burgas a nie pôvodne plánovanú Varnu.

Diplomacia šteniatok

Média si v Sofii tiež všimli nový zvyk bulharských predstaviteľov ponúkať mimoriadnym zahraničným návštevám šteniatka. Televízie zachytili Putina pri maznaní s dvojmesačným šteniatkom jedinečného bulharského pastierskeho plemena, ktoré mu Borissov daroval.

V minulosti podobné šteniatko venoval prezident Parvanov americkému prezidentovi Bushovi v roku 2005 a podľa bulharskej tlače ho môže očakávať aj súčasný prezident Obama.

Pozície

Výkonný generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller prezradil, že podľa zmluvy podpísanej v Sofii by Južná vetva mohla vstúpiť do prevádzky o štyri mesiace skôr ako bol pôvodne predpokladaný termín, t.j. už v auguste 2015. Uzavretie zmluvy s bulharskou stranou bolo podľa neho veľmi dôležité, pretože práve v tejto krajine bude po podmorskom úseku pokračovať potrubie na povrchu.

Viac informácii o Európskom južnom plynovodnom koridore nájdete tu.