Líbya: EÚ zaviedla sankcie, USA premiestňujú armádu

S eskaláciou násilia v Líbyi sa k sankciám proti režimu Muammara Kaddáfiho po OSN odhodlala aj Európska únia. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron v pondelok avizovali potrebu zvolať mimoriadny summit EÚ o udalostiach v severoafrickej krajine a „zvážiť ďalšiu akciu EÚ“. Zhodli sa na „potrebe rýchlej európskej reakcie“.

Britský premiér presadzuje napríklad vytvorenie bezletovej zóny nad celou krajinou, aby nebolo možné útočiť na odporcov režimu zo vzduchu.

Očití svedkovia tvrdia, že jednotkám Kaddáfího sa nepodarilo získať opätovnú kontrolu nad mestom Záwíja, ktoré ovládajú vzbúrenci. Mesto je od metropoly Tripolisu vzdialené len 50 km. Kaddáfí už stratil kontrolu nad východnou časťou krajiny, naďalej však kontroluje hlavné mesto.

Slovenský rezort diplomacie na svojich stránkach informoval, že ku dňu 26.2. 2011 dočasne uzavrel Zastupiteľský úrad SR v hlavnom meste Tripolise. Kompetencie a pôsobnosť pre krajiny Líbya, Čad, Tunisko a Mauretánia prevzal Zastupiteľský úrad SR v Káhire. 

Sankcie proti režimu schválené

Rada Európskej únie pre energetiku včera jednomyseľne schválila sankcie voči režimu Muammara Kaddáfího. Okrem ekonomických represívnych opatrení, ide aj o absolútne zbrojné embargo, individuálny zákaz cestovania a zmrazenie aktív viacerých ľudí – Kaddáfího, jeho piatich najbližších rodinných príslušníkov a vrcholných predstaviteľov režimu, ktorí sú podozriví, že majú na svedomí brutálny postup voči demonštrantom.

„Dôležité je, že tento zoznam je otvorený, dá sa vždy podľa potreby rozširovať. Dôležitý je aj politický signál, ktorý EÚ vysiela, a to v tom zmysle, že nebudeme tolerovať takéto represie proti civilistom, ktorých obeťami sú stovky občanov. Toto nie je pre demokratický svet akceptovateľné," povedal slovenský veľvyslanec pri EÚ Ivan Korčok.

Brusel si vyslúžil kritiku za to, že neprijal sankcie skôr. Podľa Korčoka to ale záviselo na vývoji situácie v krajine a k uvaleniu sankcií sa dospelo v primeranom čase.

„Prijatie sankcií bolo výrazom toho, ako eskaluje situácia v krajine. Politické rozhodnutie bolo urobené už minulý týždeň. Pochopiteľne, zavedenie takýchto obzvlášť vážnych sankcií má presný poriadok a právne procedúry, na ktorých sa robilo horúčkovito celý víkend. Z môjho pohľadu fakt, že sme dokázali zareagovať takto rýchlo, by mal byť videný skôr pozitívne a skôr ako prejav istej akcieschopnosti,“ uviedol Korčok.

Schválenie sankcií EÚ nasleduje po víkendovom rozhodnutí Bezpečnostnej rady OSN o uvalení sankcií na líbyjský vládny režim. BR OSN tiež vyzvala Medzinárodný trestný tribunál, aby preveril, či neboli spáchané vojenské zločiny alebo zločiny proti ľudskosti.

„Medzinárodné spoločenstvo nestrpí, aby spáchané zločiny zostali nepotrestané,“ zdôraznila Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashton.

Produkcia ropy obmedzená, vývoz zastavený

Hlavný ekonóm Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol uviedol, že v dôsledku protivládnych protestov v Líbyi sa znížila produkcia ropy v krajine o polovicu. Je to väčší objem, než IEA pôvodne predpokladala, ale menší, než tvrdila ešte minulý týždeň talianska spoločnosť ENI, podľa ktorej sa ťažba znížila o 75 %.

Pokiaľ ide o export suroviny, ten sa už prakticky zastavil. Dôvodom zastavenia vývozu však nie je len obmedzená ťažba, ale aj zlé počasie, ktoré komplikuje nakladanie v prístavoch.

Cena ropy Brent sa minulý týždeň dostala k hranici 120 dolárov, tj. 86,74 eur, za barel a americkej WTI prekročila 103 USD/barel. Po ubezpečení Saudskej Arábie, že výpadky dodávok z Líbye vykryje vlastnou zvýšenou produkciou, zaznamenala mierny pokles na $112, resp. $97 za barel.

Rast ceny čiastočne pribrzdil aj pokles priemyselnej výroby v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Analytici tiež očakávajú, že v USA, ktoré sú svetovou jednotkou v spotrebe ropy, sa jej zásoby v uplynulom týždni zvýšili.

Pretrvávajúce napätie na trhoch podporila aj prognóza americkej banky Merrill Lynch, podľa ktorej treba počítať s tým, že výpadky v dodávkach líbyjskej ropy potrvajú ešte niekoľko mesiacov.

„Líbyi hrozí občianska vojna, a preto máme dôvod sa domnievať, že dodávky ropy z tejto krajiny nebudú dostupné ešte niekoľko mesiacov,“ uviedla banka v informácii klientom.

Komisár pre energetiku Günther Oettinger v pondelok povedal, že líbyjský vodca Muammar Kaddáfí už stratil kontrolu nad väčšinou ložísk ropy a zemného plynu. Podľa neho väčšinu ložísk už získali pod kontrolu miestne klany a dočasní vodcovia, ktorých v jednotlivých regiónoch vyniesli do popredia revolta a chaos.

Šéf líbyjskej štátnej ropnej firmy National Oil Company Šukrí Ghánim pre agentúru AP uviedol, že líbyjské ropné zariadenia sú v bezpečí, a odmietol informácie komisára, že by sa hlavné ložiská dostali z Kaddáfího rúk.

„Verte si komu chcete, no ja som šéfom National Oil Company a ja viem, koľko produkujeme,“ povedal Ghánim. Zastavenie ťažby v niektorých oblastiach odôvodnil odchodom zahraničných pracovníkov, ktorí podľa neho zbytočne spanikárili. Zároveň poprel aj zastavenie vývozu. Dodal, že „nie je dôvod na paniku a ťažobné oblasti sú pre zahraničných pracovníkov bezpečné“.

Zahraničné firmy však situáciu vidia inak. Po európskych a amerických aj veľké čínske firmy evakuovali svojich pracovníkov.

Spojené štáty premiestňujú armádu

Americká veľvyslankyňa pri OSN Susan Riceová po pondelkovom vyhlásení Muammara Kaddáfího, že ho jeho ľud miluje, uviedla, že líbyjský plukovník už nie je schopný vládnuť a žije v blude. Skutočnosť, že se smeje, keď sa ho pýtajú na vraždenie vlastných ľudí, podľa nej ukazuje, že je úplne odtrhnutý od reality.

Pentagon tiež oznámil, že premiestňuje k pobrežiu Líbye letecké a námorné sily, aby „zaistili flexibilitu v prípade prijatia rozhodnutia.“ Na základniach na juhu Talianska sa už takisto nachádza množstvo amerických vojakov.

Podľa americkej ministerky zahraničia Hillary Clintonovej by sa americké jednotky mohli využiť pre dodávky humanitárneho materiálu.

Dnes v New Yorku začne Valné zhromaždenie OSN, ktoré môže rozhodnúť o pozastavení členstva Líbye v Rade OSN pre ľudské práva, ktorá o to požiadala v piatkovej nezáväznej rezolúcii.