Líbya: S rebelmi sa stretnú aj veľvyslanci EÚ

Na pozadí vojenských operácií, ktoré vedú predovšetkým francúzske a britské sily pod záštitou NATO, sa prehlbuje spolupráca aj pri lepšom pochopení kto vlastne rebeli v Líbyi sú a akú podporu majú v rámci širšej spoločnosti v krajine.

Hovorca šéfky diplomacie Catherine Ashtonovej včera oznámil, že delegáti EÚ sa stretnú s lídrami rôznych opozičných skupín, dočasnej Líbyjskej národnej rady a mimovládnych organizácií, pričom ich hlavnou úlohou má byť „počúvať“. Misiu vedie skúsený diplomat Agostino Miozzo, mená ďalších členov hovorca Michael Mann nešpecifikoval.

Uviedol, že veľvyslanci nebudú mať žiaden priamy kontakt s Kaddáfího vládou: „Nehovoríme priamo s Kaddáfího režimom, ale, samozrejme, zbierame toľko informácií, koľko sa dá.“

Zástupca ministra zahraničia Abdelati Obeidi sa o ukončení bojov snažil cez víkend vyjednávať v Aténach. Grécky zdroj pre BBC uviedol: „Politické riešenie je jediným riešením…Sme tu, aby sme si vypočuli odkaz z Líbye.“

Hovorca vlády Mussa Ibrahim reportérom v Líbyi povedal, že režim je pripravený vyjednávať, avšak odstúpenie Kaddáfího neprichádza do úvahy: „Môžeme mať akýkoľvek politický systém, akékoľvek zmeny: ústavu, voľby, čokoľvek. Ale viesť nás musí líder.“

Svoju pozíciu v rokovaniach však obhajuje aj Brusel.

Kaddáfího synovia sú neprijateľní

Ashtonovej hovorca vysvetlil, že žiaden zo synov Muammara Kaddáfího nepredstavuje pre Európsku úniu, rovnako ako pre vzbúrencov, akceptovateľnú alternatívu ďalšieho politického vedenia

„Postoj Európskej únie v tejto veci je veľmi jasný. Režim Muammara Kaddáfího stratil akúkoľvek legitimitu na riadenie krajiny a musí odísť. Čo sa týka charakteristiky Kaddáfího režimu, to sú ľudia, ktorí sú súčasťou režimu, a pokiaľ ja viem, jeho synovia súčasťou režimu sú. Chceme, aby bola vôľa líbyjského ľudu rešpektovaná, a chceme vidieť prechod krajiny k demokratickej budúcnosti,“ reagoval na špekulácie Mann.

Tie nasledovali po tom, ako sa objavili mediálne správy o tlaku niektorých zo synov na otca, aby vedenie krajiny prenechal na svojho vo svete známeho Sajfa Isláma Kaddáfího.

Nejednota medzi rebelmi i členskými štátmi

Svetové médiá informujú o vnútorných rozkoloch vo vedení líbyjskej opozície. Vzájomné spory a nedostatok disciplíny údajne podkopávajú ich silu proti Kaddáfího lojalistom.

Na rozdiel od Francúzska, Talianska či iných štátov, Únia ako celok zatiaľ neuznala povstaleckú Líbyjskú národnú radu ako legitímneho predstaviteľa ľudu a považuje ju zatiaľ len za „preferovaného hovorcu“. Mnohé členské krajiny totiž zastávajú stanovisko, že štáty uznávajú štáty a nie opozičné hnutia.

V Benghází je už aj zvláštny veľvyslanec Paríža a v pondelok sa s vedúcimi predstaviteľmi odboja stretol aj taliansky minister zahraničia Franco Frattini.

Rebelov kvôli ďalšej energetickej spolupráci a ochrane svojich záujmov telefonicky kontaktoval aj Paolo Scaroni, výkonný riaditeľ talianskej spoločnosti ENI, ktorá je vedúcim prevádzkovateľom ropných zariadení v severoafrickej krajine.

Rebeli by mali údajne tento týždeň predať prvú ropu z tankera od vypuknutia občianskej vojny a prijatia ropného a zbrojného embarga OSN. Podľa agentúry Reuters dnes očakávajú v prístave Marsa el Hariga, ktorý kontrolujú povstalci, tanker Equator, ktorý dokáže prepraviť až milión barelov ropy.

(EurActiv/Reuters)