Maďarsko by už čoskoro mohlo získať aktíva E.ON-u

„Momentálne prebiehajú intenzívne rozhovory,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj blízky informáciám, ktorý si neželal byť menovaný. Dodal, že „k podpisu určitej dohody by mohlo dôjsť ešte pred vianočnými sviatkami“.

MVM, E.ON ani maďarská vláda sa k informáciám nevyjadrili.

Podľa ekonomického denníka Világgazdaság by MVM mohla za dcéry E.ON zaplatiť približne 800 miliónov eur a nie 1,2 miliardy eur, čo je údaj, ktorý pôvodne médiá uvádzali ako požiadavku nemeckej spoločnosti.

Dcérska spoločnosť E.ON Foldgaz Trade je najväčším veľkoobchodníkom so zemným plynom v Maďarsku. Spoločnosť E.ON Foldgaz Storage zase prevádzkuje štyri zásobníky plynu s celkovou kapacitou 4,2 miliardy metrov kubických.

Štátna kontrola dovozu i cien plynu

Maďarský premiér Viktor Orbán koncom augusta oznámil, že vláda odkúpi maďarské aktíva nemeckej firmy. (EurActiv, 27.8.2012) Odvtedy sa však k tejto záležitosti nevyjadril.

Zoštátnenie maďarských dcér nemeckej spoločnosti by podľa analytikov zabezpečilo Budapešti kontrolu nad dovozom plynu a cenami energií.  Maďarsko pokrýva viac ako 80 % svojej ročnej spotreby plynu vo výške 11-12 miliárd metrov kubických dovozom zo zahraničia, predovšetkým z Ruska.

Ceny plynu patria k politicky citlivým otázkam v Maďarsku, ktoré má s ruským koncernom Gazprom uzatvorený dlhodobý kontrakt o dodávkach suroviny. Ten vyprší v roku 2015. V prípade, že MVM plynárenské aktíva firmy E.ON kúpi, o podmienkach nového kontraktu už bude rokovať maďarská vláda.

(EurActiv/Reuters/TASR)