Maďarsko stavia s Rusmi plynovod

Ruský plynárenský monopol Gazprom podpísal dohodu s maďarskou štátnou rozvojovou bankou o vybudovaní úseku plynovodu Južná vetva. Projekt v hodnote desať miliárd eur prinesie do EÚ ruský plyn bez toho, aby prechádzal cez územie Ukrajiny. V maďarskej časti bude mať ruská firma 50% podiel.

Plynovod má podporu vlády v Moskve. Podľa nej zníži riziko prerušenia dodávok, aké postihlo EÚ v januári tohto roka, počas ukrajinsko-ruského sporu.

Putin ohlásil dohodu po stretnutí s maďarským premiérom Ferencom Gyrcsánym. Novinárom povedal, že Rusko má dosť plynu aby pokrylo vlastnú rastúcu spotrebu, i požiadavky Európy na najbližších sto rokov.

Plynovod Nabucco, ktorý má do EÚ privážať 31 miliárd m3 plynu z regiónu Kaspického mora a obchádzať pri tom Rusko, nepovažuje za životaschopný bez účasti Iránu. Nabucco zatiaľ získal len časť z potrebných financií a dohoda podpísaná z Azerbajdžanom napĺňa jeho kapacitu len na pätinu.

Potenciálnymi dodávateľmi sú Irán, Turkménsko a Uzbekistan. Plyn stredoázijských republík však zatiaľ kontroluje Gazprom a politické vzťahy s Iránom sú, vzhľadom na spor okolo jadrového programu, komplikované.

Európa dováža z Ruska štvrtinu spotrebovaného plynu. Väčšina prechádza cez infraštruktúru na Ukrajine. Niektoré európske krajiny chcú podporiť konštrukciu alternatívnych ciest, aby znížili zraniteľnosť EÚ bilaterálnymi rusko-ukrajinskými konfliktami. Ďalšie navrhujú znižovanie závislosti na ruskom plyne ako takom.

Maďarský premiér vyhlásil, že jeho krajina sa zaujíma o diverzifikáciu energetických zdrojov. „Maďarsko sa nezaujíma o to, aby sme mali ten či iný plynovod. Maďarsko za zaujíma o to, aby sme mali tak veľa plynovodov, ako je to možné.“

MOL a Gazprom postavia plynové zásobníky

Exportná divízia Gazpromu bude v Maďarsku stavať plynové zásobníky. Podľa dohody s maďarským MOL, ktorý je aj hlavným akcionárom slovenského Slovnaftu, postaví podzemné zásobníky s kapacitou 1,3 miliardy m3. Denne z nich bude možné čerpať 15 miliónov m3 plynu. O vlastníctvo sa budú obe firmy deliť.

Gyrcsány povedal, že to Maďarsku umožní zvýšiť zásoby až do miery, keď pokryjú polovicu ročnej spotreby. V prípade prerušenia dodávok by sa tak Maďarsko ocitlo v pomerne komfortnej situácii.

MOL v tlačovom vyhlásení píše, že stavba začne v roku 2010 a zásobníky sa zapoja do siete v 2012-2013. Neskorší začiatok znamená, že projekt neovplyvní kapitálové výdavky MOL, ktoré sa majú tento rok znížiť o 35%. Maďarská firma je aj akcionárom v plynovode Nabucco.

Južná vetva má veľké plány

Zatiaľ čo európsky Nabucco má problematický štart, ruské plány sú stále ambicióznejšie. Gazprom v januári vyhlásil, že môže zvýšiť plánovanú kapacitu z 31 na 47 miliárd m3. Podľa Putina budú vstupné náklady nižšie, než plánovaných desať miliárd eur. Padla cena konštrukčných materiálov. „Nemáme problém s financovaním“, vyhlásil ruský premiér.

Šéf Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že plynovod bude hotový pred 31. decembrom 2015. štúdia realizovateľnosti celého projektu bude zverejnená 30. júna 2010.

„Vzhľadom na nedávne dobre známe udalosti (na Ukrajine) vyslovili naši zákazníci názor, že by sme mali preskúmať možnosť posilnenia tranzitu plynu cez Južnú vetvu“, povedal Miller. „Problém tranzitných krajín je kľúčovým problémom pre zaistenie energetickej bezpečnosti Európy.“