Moldavsko a EÚ spojí plynovod

Cez plynovod, ktorého inaugurácia sa uskutoční na Deň nezávislosti Moldavska, by mali do konca roka 2014 európske firmy dodávať do krajiny až tretinu plynu.Pôjde o jediné priame plynárenské prepojenie Moldavska a EÚ.

Celkové náklady výstavby projektu s maximálnou prepravou kapacitou plynu na úrovni 1 miliardy metrov kubických ročne sú 28 miliónov eur. Európska komisia prispela 7 miliónmi prostredníctvom európskej susedskej politiky (ENPI).

Plynovod s dĺžkou 42 km spojí rumunské mesto Iaşi s moldavským mestom Ungheni.

„Je to historický deň,“ uviedol eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger, ktorý sa zúčastní inaugurácie stavebných prác. „Oslavujeme to, že Moldavsko bude priamo napojené na trh EÚ s plynom. Posilní to ich energetickú bezpečnosť a zníži súčasnú závislosť na jednom dodávateľovi.“

Podľa rumunských médií vláda v Bukurešti považuje projekt za ukážku toho, že krajina je kľúčovým partnerom Moldavska v jeho úsilí o európsku integráciu.

Moldavsko je členom európskeho Energetického spoločenstva. V septembri 2012 ruskí politici Moladvsku odkázali, že si má vybrať buď medzi lacným plynom z Ruska, alebo vystúpením zo spoločenstva a liberalizáciou energetiky po vzore EÚ.

Kišinev tiež podľa iránskych médií plánuje cez Irán dovážať skvapalnený zemný  plyn z Iraku, pričom k projektu by sa mohla pridať aj Ukrajina. Tá sa tiež snaží diverzifikovať svojich dodávateľov energie.

Ukrajina čaká na Slovensko

V súčasnosti už Kyjev dováža časť plynu nakúpeného na európskom spotovom trhu cez Poľsko a Maďarsko. V septembri by sa podľa ukrajinského ministra energetiky Eduarda Stavického mala podpísať aj dohoda o dovoze plynu cez Slovensko, v októbri cez Rumunsko.

Slovenská vetva je pre Ukrajinu dôležitá najmä vzhľadom na veľkú kapacitu potrubia. Ročne by sa cez Slovensko mohli doviezť až 20 miliárd metrov kubických plynu. K testovaniu prepravy plynu došlo už v máji, podpis dohody o preprave sa ale niekoľkokrát odložil.  

Minister Stavickij v nedávnom rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že štátna spoločnosť Naftogaz obmedzila v tomto roku dovoz plynu z Ruska o 30 %. V budúcom roku bude v tomto trende pokračovať, pričom dovoz z Európy plánuje zdvojnásobiť.