Moskva vylúčila Bulharov z projektu plynovodu

Taner Yildiz, turecký minister hospodárstva, udelil všetky povolenia potrebné na stavbu plynovodu Južná vetva cez turecké územie, píše ruský denník Kommersant. Odohralo sa to na stretnutí v Miláne, v pondelok 19. októbra, ktoré hosťoval taliansky minister hospodárstva Claudio Scajola.

Podľa ruského denníka tým Bulharsko z projektu vypadlo ako tranzitná krajina – Sofia sa pôvodne k projektu pripojila, po nástupe novej vlády však začala spätkovať a snažila sa získať lepšie podmienky. Bulharsko bolo vylúčené aj z projekty ropovody Burgas-Alexandroupolis, tvrdí denník.

Milánske „intrigy“

Stretnutie v Miláne bolo tak trochu „intrigou“, tvrdí ruský denník. Rusko šlo oficiálne diskutovať o zapojení sa do projektu ropovodu Samsun-Ceihan, ktorý má privádzať ropu z tureckého čiernomorského prístavu Samsun do stredomorského Ceyhanu, čím sa obíde preplnená úžina Bospor. Problémom bolo, že oň ruská strana doteraz nejavila záujem, v dôsledku čoho neboli zabezpečené dostatočné množstvá suroviny na to, aby bol ziskový.

Ruskí predstavitelia sa ani v Miláne veľmi nezaujímali o Samsun-Ceihan. Skôr sa snažili získať povolenia potrebné na stavbu plynovodu Južná vetva cez turecké teritoriálne vody. Moskva by tak vyriešila hneď dva problémy – zbavila sa váhavého Bulharska a vyhla sa teritoriálnym vodám Ukrajiny.

Rusko sa tak zrazu začalo zaujímať o turecký ropovod a vzdalo sa skorších plánov na stavbu potrubia z bulharského prístavu Burgas do gréckeho Alexandroupolis. Bulhlarsko vypadno hneď z dvoch perspektívnych energetických projektov. Premiér Putin dal tak jasný signál svojmu bulharskému kolegovi Bojkovi Borissovovi, ktorý nedávno vyhlásil, že jeho vláda „potrebuje čas“ na rozhodnutie.

Ropovod Burgas-Alexandroupolis by bol omnoho kratší, než Samsun-Ceihan. No sedemročné váhanie Sofie bolo pre Putina priveľa, komentuje ruský denník.

Podľa bulharského partnera siete EurActiv, denníka Dnevnik, je problémom ropovodu slabá verejná podpora kvôli environmentálnym obavám. Starosta Burgasu Dimitar Nikolov nedávno vyhlásil, že „mesto ropovod nechce“.

Oficiálna stránka Kremľa včera písala, že prezident Medvedev poďakoval tureckému prezidentovi Abdullahovi Gülovi za dohodu podpísanú v Miláne.