Mrazy obmedzujú dodávky ruského plynu do Európy

Európska komisia v utorok (31.1) uviedla, že podľa informácií z talianskeho ministerstva pre hospodársky rozvoj už dodávky do Talianska cez hranicu s Rakúskom klesli o 10 % v porovnaní s normálnou úrovňou.

Predstavitelia Gazpromu ani jeho pobočky pre export zatiaľ nevydali žiaden komentár k vzniknutej situácii.

Európska komisia uviedla, že Únia disponuje dostatkom zásob zemného plynu, aby akýkoľvek nedostatok nahradila a je presvedčená, že dopyt uspokojí.

„Členské štáty sú v súčasnosti schopné pokryť chýbajúce ruské objemy plynom z podzemných zásobníkov a alternatívnych trás a dodávok,“ uviedla Marlene Holzner, hovorkyňa komisára pre energetiku. „Vzhľadom na prebytok plynu na európskom trhu v predchádzajúcich týždňoch, je Komisia presvedčená, že trh je schopný alokovať plyn tam, kde je najviac potrebný.“

Ruský plyn pokrýva 30 % potrieb plynu Talianska, ktoré potvrdilo pokles dodávok suroviny na svoj trh. Talianske ministerstvo Komisii uviedlo, že distribučná spoločnosť Snam Rete Gas zaznamenala pokles vo výške 8 miliónov metrov kubických ruského plynu cez prepravný uzol Tarvisio, čo predstavuje 10 % bežného denného prítoku.

Spoločnosť je schopná nahradiť dodávky z vlastných zásob, ktoré sú naplnené asi na 65 % a z iných zdrojov, najmä Nórska, Alžírska a tiež v podobe skvapalneného plynu.

„Pravá“ ruská zima

Veľkú časť Ruskej federácie v posledných dňoch zachvátili mrazy, ktoré meteorológovia označili za „anomálnu zimu“. V oblasti Moskvy klesá denná teplota na 15 až 22 stupňov pod nulu, v noci na mínus 22 až 29 stupňov Celzia. Mrazivé počasie by malo trvať ešte počas nasledujúcich desiatich dní.

Extrémne mrazy z Ruska už zasahujú aj na Slovensko. Dodávky zemného plynu pre slovenských spotrebiteľov sú podľa Ministerstva hospodárstva SR dostatočne zabezpečené.

„V prípade potreby vieme čerpať z kapacít podzemných zásobníkov plynu alebo zabezpečiť dodávku reverzným tokom z Rakúska a z Českej republiky. MH SR situáciu monitoruje. Energetická bezpečnosť na Slovensku je zabezpečená v maximálne možnej miere,“ uviedlo v stredu (1.2.) komunikačné oddelenie MH SR v reakcii na medializované informácie.

Pripomenulo, že šéf rezortu hospodárstva Juraj Miškov v decembri minulého roka zvolal pravidelné pracovné stretnutie k pripravenosti plynárenskej siete a dodávok plynu na vykurovaciu sezónu. „Na tomto stretnutí spoločnosti, ktoré prevádzkujú plynárenskú infraštruktúru na Slovensku (zásobníky plynu, prepravnú sieť, distribučnú sieť), informovali o svojej pripravenosti na zimnú sezónu a o spôsobe zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu,“ dodalo MH SR.

Schopnosť Gazpromu uspokojiť vrcholný dopyt obmedzuje rýchlosť, s ktorou môže čerpať plyn z podzemných zásobníkov a dopĺňať ním plyn produkciu z nálezísk na Sibíri.

Európa je najväčším exportným trhom Gazpromu. Minulý rok vyviezol do Európy približne 150 miliárd metrov kubických plynu, čo bola asi štvrtina spotreby v EÚ.

Vo vzťahoch medzi EÚ a Ruskom tak môže opäť vzniknúť napätie. Európa sa snaží vymaniť z jednostrannej energetickej závislosti na importe dodávok z Ruska. V pamäti má ešte nedávne opakované prerušenia dodávok suroviny z dôvodu cenového sporu medzi Moskvou a Kyjevom.

(EurActiv/Reuters)