Nabucco sa odkladá kvôli rokovaniam s Azerbajdžanom

Zdroj: Flickr; autor: follystone

Projekt plynovodu Nabucco, ktorého celkové výdavky dosiahnu 7,9 mld. eur, je súčasťou snahy Európskej únie diverzifikovať svoje zdroje zemného plynu. Po dokončení bude z regiónu Kaspického mora do Rakúska cez Turecko a Balkán prepravovať 31 mld. kubických metrov plynu ročne.

Začiatok výstavby plynovodu, ktorý už bol niekoľkokrát odložený, je naplánovaný na budúci rok. Dokončenie sa očakáva ku koncu roka 2014.

„Definitívne to (rozhodnutie) neprijmeme v tomto roku, nestane sa tak do roku 2011,“ povedal Michael Ulbrich, vedúci medzinárodných projektov plynovodov energetickej skupiny OMV, podľa denníka Der Standard.

OMV je jedným zo šiestich akcionárov Nabucca.

Konzorcium so sídlom vo Viedni vyhlásilo, že časový plán bol v minulom mesiaci „trochu pozmenený“ kvôli rokovaniam o dodávkach plynu.

„Prispôsobujeme svoje úsilie dodávateľskej strane. Akcionári momentálne rokujú o dohodách pre dodávky plynu, ktoré budú základom rozhodnutia o konečných investíciách,“ vyhlásil Christian Dolezal, hovorca projektu Nabucco.

Azerbajdžan rokoval s viac ako 20 spoločnosťami a konzorciami a ešte v tomto roku sa rozhodne, do ktorých projektov sa so svojim obrovskýi ložiskami plynu Shah Deniz II zapojí.

Podľa azerbajdžanskej vlády získa dodávky plynu tá spoločnosť, ktorá ponúkne najvyššiu cenu. Hlavnými uchádzačmi sú Nabucoo a ponuky z Ruska.

Ruský exportný monopol Gazprom nedávno vyhlásil, že s ním jeho konkurenti nebudú schopní súperiť.

Očakáva sa, že Nabucco začne dodávať plyn z Iraku v objeme 10 mld. kubických metrov v roku 2014 a ďalších 8 mld. z poľa Shah Deniz v roku 2015.

(EurActiv s Reuters)

Pozície

Ruský premiér Vladimír Putin povedal, že sa zvýšil záujem nemeckých spoločností v projekte plynovodu Južnej vetvy. Informovala o tom ruská tlač (8. októbra).

Putin vyhlásil, že po tom, čo sa do Južnej vetvy zapojili talianske a francúzske korporácie, nemecké spoločnosti ich možno budú nasledovať. Podľa jeho slov by v tom prípade Južná vetva nadobudla medzinárodné aj paneurópske postavenie.

Podľa skorších správ Gazprom začal rokovať s nemeckou spoločnosťou BASF.